Майбутнє України за децентралізацією

6 грудня в міському Будинку культури «Залізничник» відбулось перше засідання Ради регіонального розвитку Сарненського району, що утворена з метою сприяння взаємодії державних органів з органами місцевого самоврядування.

Засідання проходило під головуванням очільника райдержадміністрації Ярослава Яковчука. Саме він першим звернувся до присутніх керівників територіальних громад, навчальних загальноосвітніх і дошкільних закладів району та міста, представників громадських організацій і підприємців виробничої сфери, пояснивши, що основною метою такої зустрічі є підбиття підсумків за 2015-2018 роки, тобто за період значущих для держави реформ, а також затвердження стратегії розвитку Сарненщини на наступні 3 роки та втілення її в життя.

Голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук у вітальному слові запевнив, що в області ніколи стільки не вдавалось зробити, як за останні роки. Це стало можливим завдяки найголовнішій, за його словами, реформі – децентралізації влади. «Тільки тоді буде демократія в Україні, коли повнота влади перейде до органів місцевого самоврядування», – наголосив голова.

Конкретними прикладами зробленого в різних сферах підтвердила слова Олександра Данильчука заступник голови Рівненської облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко. «Вперше стратегія розвитку формуватиметься не зверху до низу, а знизу доверху. Тому що такі ради мають пройти в кожній ОТГ, сільській раді, районі, що повинні окреслити свої проблеми та перспективи, які потім об’єднаються в один стратегічний план розвитку області», – зазначила вона. Так, з 2015 року повноваження між органами центральної влади й органами місцевого самоврядування чітко розмежовані. Утворені за цей період 34 об’єднано-територіальні громади на Рівненщині збільшили свої доходи в рази. На розвиток створених ОТГ в область додатково залучили 120 млн грн. Позитивні зміни можна відслідкувати й у багатьох інших галузях. До прикладу, якщо за всі роки незалежності в області побудували 26 шкіл, то за останні чотири роки – 13: п’ять абсолютно нових і вісім реконструйованих. Така ж тенденція і з будівництвом ДНЗ. Значно більше уваги приділили розвитку спортивної інфраструктури, покращилось фінансування на будівництво доріг, значні кошти – 204 млн грн – виділили на будівництво сільських амбулаторій. Крім того, Рівненщина є лідером із енергоефективності, завдяки скороченню витрат на комунальні послуги, зокрема бюджетних установ, а також зменшенню витрат газу й електроенергії.

Наступним до присутніх звернувся голова районної ради Руслан Серпенінов, який нагадав, що Сарненський район став лідером загальнообласного рейтингу за результатами соціально-економічного розвитку у 2016, 2017 роках і займає третє місце в 2018-му. «Це спільна заслуга, кожен зробив свій внесок для досягнення таких серйозних результатів», – наголосив він.

Засідання Ради складалося із кількох тематичних блоків. Перший був присвячений розвитку Сарненщини в 2015-2018 роках і реформі децентралізації, про що доповідали голова райдержадміністрації Ярослав Яковчук, міський голова Світлана Усик і керівник апарату райдержадміністрації Василь Стельмах.

Першою об’єднаною громадою на території Сарненщини стала Клесівська. «Їм було дуже тяжко ставати на ноги, формувати колектив, але вони подолали всі труднощі, отримали достатній фінансовий ресурс, всю повноту влади й зуміли налагодити роботу», – зазначив Ярослав Яковчук. Наступною була Немовицька ОТГ. Ця громада, за словами голови РДА, утворювалась не за перспективним планом, адже частина сільських рад мала відійти до Сарненської громади, а інша до Селищенської. Але нині вона почала вже функціонувати, втілюючи реформу в життя. Ці дві громади зовсім різні в плані фінансового забезпечення та бюджету: Клесівська ОТГ – бездотаційна, Немовицька – дотаційна на 23,7%. «Приймаючи рішення про утворення громади, треба врахувати, що вона повинна бути самодостатньою, спроможною і бездотаційною, тобто забезпечувати свій розвиток за рахунок власних доходів», – наголосив головуючий.

У цьому році в Сарненському районі юридично з’явилась Степанська ОТГ, яка обере очільника весною 2019 року. Проте за рівнем доходів ця громада буде дотаційною. «Наше завдання чітко формувати модель майбутньої громади, робити детальні розрахунки. Тільки тоді реформа децентралізації зможе бути реалізована в такому вигляді, якою її планували. Щоб люди на місцях відчули розвиток і впровадження реформ», – ще раз пояснив Ярослав Яковчук.

Також він розповів, що в районі провели великий обсяг роботи за звітний період. У 2016 році здали в експлуатацію найбільшу школу в сільській місцевості – Тинненську. Почали працювати в галузі дошкільної освіти. Відкрили після реконструкції ДНЗ у с. Ремчиці, де раніше не було садочка. У 2018-му реконструювали приміщення Сарненської дитячої музичної школи. Звернули увагу на відсутність на території району закладів спортивної інфраструктури для проведення змагань. За рахунок коштів ДФРР і районних розпочали будівництво спортивного комплексу, який вміщатиме зал для ігрових видів спорту на 700 глядацьких місць, облаштували два футбольні поля зі штучним покриттям.

Чимало вдалось досягнути в галузі енергоефективності. Район скоротив використання газу на 55%. Реконструювали 17 котелень, 10 з яких перевели на альтернативні види палива. Рівненська область є лідером у впровадженні медичної реформи, зокрема в частині будівництва амбулаторій. На Сарненщині нині розпочали будівництво п’яти амбулаторій у селах Люхча, Ремчиці, Костянтинівка, Корост і Карпилівка. У 2018 році почали ремонтувати дороги, зокрема ділянки від траси М-07 до Кам’яне-Случанського та Чемерного а також від с. Яринівка до с. Цепцевичі.

Про розвиток міста Сарни впродовж останніх трьох років розповіла міський голова Світлана Усик. За такий змістовний виступ подякувала заступник голови облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко та наголосила, що міськвиконком уміє раціонально використовувати та наповнювати місцевий бюджет.

Заступник голови райдержадміністрації  Наталія Параниця, головний лікар КЗ ПМСД Ольга Максимук, директор НВК «Школа-колегіум» ім. Т. Г. Шевченка Ніна Тіткова, директор комунальної установи «Сарненський інклюзивно-ресурсний центр» Людмила Свінціонік інформували про впровадження реформ у соціальній сфері. Зокрема досвідчений педагог Ніна Тіткова доповідала про реформу Нової української школи в місцевих навчальних закладах. Цьогоріч уперше великі кошти з державного бюджету були направлені на НУШ: це парти, обладнання, дидактичний матеріал. Директор колегіуму закликала працівників освіти не боятись змін, бо вони необхідні для нашого майбутнього – дітей, покликані покращити якість освіти, а головне зробити навчальний процес цікавішим і сучаснішим. Також Ніна Тіткова розповіла, що, побувавши в європейських і скандинавських країнах, зокрема й Фінляндії, де модель початкової освіти вважають однією з найкращих у світі, переконалась: наші місцеві школи нічим не гірші, а деякі класні кімнати навіть краще облаштовані, ніж іноземні.

У блоці «Національна ідентичність, духовність, культура» звітували директор Сарненського педагогічного коледжу Петро Горкуненко, член ГО  «Польсько–українська дружба» Ірина Ковтун і командир військової частини А-0153 Олександр Сварицевич. Останній у виступі звернув увагу на актуальне питання – воєнний стан в окремих областях України – та закликав: «Не лякайтесь воєнного стану. Це продуманий план, за яким кожен день, кожну годину виконують окремі заходи, щоб у разі зовнішнього вторгнення вже не треба було витрачати час на підготовчі заходи, а відразу приступити до безпосереднього виконання завдань з охорони держави».

Зрештою голова райдержадміністрації Ярослав Яковчук підбив підсумок засідання й оголосив стратегію розвитку Сарненщини на 2019-2021 роки. Вона передбачає будівництво трьох шкіл: у Цепцевичах, Чабелі, Вирах, продовження робіт у с. Мале Вербче з капремонту ДНЗ. Міська рада повинна розпочати спорудження дитсадка по вул. Грушевського. Також продовжуватимуть втілювати в життя медичну реформу, зводити нові амбулаторії. Зараз працюють над пошуком джерел фінансування на втілення проекту 25-метрового плавального басейну на 6 доріжок біля нового спорткомплексу. Найбільше уваги обіцяють приділяти дорогам, адже це – комунікація, від якої залежать умови проживання в районі.

Насамкінець Олександр Данильчук і Світлана Богатирчук-Кривко Подякою голови Рівненської обласної держадміністрації зі славним ювілеєм привітали керуючого справами міськвиконкому Віктора Бахна.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz