У Британію за досвідом

Упродовж декількох днів інспектор із дотримання прав людини Ізолятора тимчасового тримання №5 Тетяна МАГЕРОВСЬКА з колегами з Дніпра, Кропивницького та Херсону набирались досвіду в британській поліції міста Нортгемптон.

Нагадаємо, Сарни стало третім містом в Україні, де функціонує система контролю за дотриманням прав людини «Custody Records», адже Сарненський ІТТ, який відкрили рік тому, повністю відповідає європейським нормам і стандартам. Великобританія такою системою користується понад2 25 років і ділиться успішною практикою з іншими країнами, зокрема й Україною, де «Custody Records» запровадили недавно, як пілотний проект.

Безпосереднім гарантом захищеності громадян в ІТТ є інспектори з дотримання прав людини. Однією з перших, хто успішно пройшов конкурс на цю посаду, є Тетяна Магеровська. Тож не дивно, що саме ця цілеспрямована жінка отримала нагоду пройти п’ятиденний курс обміну досвідом у Нортгемптоні. У неї й запитуємо, як працює система «Custody Records» в Англії:

– Custody офіцер – це людина, яка має звання sergent, проте відіграє дуже важливу роль у роботі. Після потрапляння затриманого в центр тримання офіцер детально з’ясовує всі обставини затримання, оцінює психологічний і стан здоров’я, проводить анкетування. До речі, принцип роботи інспекторів в Україні той самий. Потім опитує поліцейських, які доставили особу. Після цього custody офіцер без впливу вищого керівництва визначає доцільність тримання і підстави для поміщення затриманої особи в ІТТ, в праві приймати рішення про її звільнення, перевіряє роботу детектива, який веде розслідування справи. В разі необхідності може відправити затриманого в медичний заклад.

5– А які умови для затриманих у британських ізоляторах?

– Час перебування в ІТТ не повинен перевищувати 36 годин. Цей час затримані проводять в однобічних камерах і мають триразове харчування.

– Чи вдалось побачити щось таке, чого в українських ІТТ поки немає?

– В ізоляторах Британії є чотири коридори з камерами для утримування осіб, кожен із яких має свій колір відповідно до ризику. Найвищою зоною ризику є помаранчевий коридор, де утримують осіб, здатних до суїциду, так звана «вразлива категорія». Психологічний стан людини визначає Custody офіцер під час спілкування з нею. Якщо є певні ризики чи сумніви, поліцейські, які доставили таку особу до центру тримання, особисто спостерігають за нею від 1 до 6 годин. Більше того, після звільнення особи з ІТТ, британські поліцейські ще добу є відповідальними за її життя та здоров’я. В разі вчинення самогубства відповідальність несуть поліцейські.


– Дуже цікаво! А чи є відмінності в організації роботи поліцейських, порівняно з нашими?

6– Звичайно. Принципи роботи британської поліції незмінні понад сто років, але дуже інноваційні. В Англії є 43 відділи поліції. Вони незалежні один від одного, але виконують спільну справу. Крім того, в країні існують громадські організації, можна сказати волонтери, що перевіряють роботу поліції. Приблизно раз у тиждень без попередження вони відвідують ізолятори для того, щоб виявити порушення, визначити умови, в яких перебуває затримана особа, та її стан.

– Які враження залишив обмін досвідом з іноземцями?

– Поїздка у Велику Британію була плідною та цікавою. Нам, інспекторам і поліцейським, є над чим працювати та з кого брати приклад, щоб із честю та гідністю служити українському народу. Ми рухаємось у правильному напрямку, і вже є значні позитивні зміни. Тому я вдячна Експертному центру з прав людини, Міжнародній організації «Відродження», Українській фундації правової допомоги, Управлінню забезпечення прав людини Національної поліції України, завдяки яким ця поїздка стала реальною.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz