Де панує демократичне самоврядування, там на першому місці інтереси мешканців територіальної громади

7 грудня в Україні відзначають День місцевого самоврядування. Це свято широкого суспільного загалу. Адже діяльність органів місцевого самоврядування пов’язана з вирішенням повсякденних проблем людей, а, значить, стосується кожного з нас.

Сучасну демократичну, правову, а отже, цивілізовану державу неможливо уявити без повноцінної та дієвої системи місцевого самоврядування. Його розвиток – це і є шлях до демократії та свободи.

Країна потребує змін. Будемо сподіватись, що в процесі децентралізації громади таки здобудуть ресурс, фінанси та повноваження для забезпечення повноцінного місцевого розвитку. Кожен на своїй ділянці роботи бачить ті проблеми, які можуть бути ліквідовані шляхом реформування. Але це питання не одного дня, це досить довготривалий процес, і ми не маємо стояти на місці й очікувати нововведень. У нас є достатньо можливостей і для роботи в нинішніх умовах.

Аналізуючи зроблене за рік, можна впевнено стверджувати, що Сарненська районна рада плідно працювала, забезпечувала ефективне використання бюджетних коштів, управління майном, робила свій внесок у розбудову місцевого самоврядування в регіоні. У районній раді продовжують продуктивно працювати шість постійних комісій. Найбільша увага приділяється питанням підготовки й організації проведення пленарних засідань ради та засідань постійних комісій.

Усі сесійні засідання проходили відкрито й гласно. У 2018 році провели 8 сесій, з початку скликання – двадцять дев’ять, на яких прийнято 759 рішень. Стосувались вони розвитку освіти, охорони здоров’я, використання майна спільної власності територіальних громад, функціонування соціальної сфери, розвитку культури та інших сфер життєдіяльності територіальних громад району. Лише за останній рік прийнято 18 нових районних програм. На контролі перебувають 66 районних програм. Серед них варто відзначити ті, що стосуються соціального захисту громадян: «Турбота»; «Ветеран»; «Цукровий діабет»; «Забезпечення пільгового проїзду учнів до місця навчання і додому»; організації безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань; забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання; соціально-правового захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах; соціального захисту учасників антитерористичної операції; розвитку фізичної культури і спорту в Сарненському районі та багато інших, на виконання яких з районного бюджету за 9 місяців 2018 року всього спрямували 5,6 млн грн.

У нормальному режимі в районі працювали освітянські, клубні, медичні заклади, здійснювались заходи щодо соціального захисту та обслуговування громадян, у тому числі соціально-вразливих верств населення. Майже на кожній сесії при внесенні змін до районного бюджету виділяються кошти (за рахунок його перевиконання) управлінню праці та соціального захисту населення РДА, зокрема, на виконання районних програм: «Ветеран» (у т.ч. надання фінансової підтримки громадській організації «Сарненська ветеранська спілка учасників АТО та захисників Вітчизни»); соціального захисту громадян «Турбота» (на виплату грошової допомоги малозабезпеченим верствам населення, учасникам антитерористичної операції та їх сім’ям, надання допомоги на лікування програмним гемодіалізом).

Упродовж року районна рада прийняла декілька важливих звернень до центральних органів влади. Так, у березні ц.р. депутати Сарненської районної ради звернулись до Кабінету Міністрів України щодо невиконання Клесівською селищною радою вимог чинного законодавства України в частині розподілу коштів медичної субвенції з державного бюджету. Аналогічне звернення приймали й у червні 2017-го. Депутати районної ради змушені були звертатись до центральних органів влади, оскільки Клесівська об’єднана територіальна громада майже усунулася від співфінансування центральної районної лікарні. У той час, коли медицина Клесівської громади забезпечена в повній мірі матеріально-фінансовим ресурсом, працівники КЗ «Сарненська центральна районна лікарня» мають подвійне навантаження. Клесівська селищна рада стверджує, що вони надають мешканцям громади медичну допомогу вторинного рівня, хоча мають у лікарні тільки педіатричне, терапевтичне і неврологічне відділення. Фактично ж мешканці громади не хочуть лікуватись у Клесові, а їдуть за медичною допомогою в Сарни. Клесівська селищна рада мала передати районному бюджету ще 2815796,65 грн, щоб перекрити витрати комунального закладу «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської районної ради на лікування мешканців Клесівської селищної ради у 2017 році. Ці кошти Клесівська ОТГ так і не передала. У 2018 році ситуація з Клесівською селищною радою щодо співфінансування центральної районної лікарні не покращилась. Так, за 10 місяців ц.р. у стаціонарних відділеннях КЗ «Сарненська ЦРЛ» пролікували 1051 мешканця Клесівської ОТГ, у травмпункт звернулися 448 пацієнтів, у поліклініку за наданням якісної вторинної медичної допомоги було 15691 звернення дорослих мешканців Клесівської селищної ради, у жіночу консультацію – 1515, у дитячу поліклініку – 3872 звернення дітей і підлітків. Це говорить про те, що лікарі КЗ «Сарненська ЦРЛ» мають додаткове навантаження, а коштів медичної субвенції, які були виділені Клесівською селищною радою для центральної районної лікарні, не вистачає для покриття реальних витрат ЦРЛ на лікування мешканців Клесівської територіальної громади.

Обранці громад підтримали звернення громадських організацій Сарненського району до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до законодавства України з питань здійснення видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення із Державного бюджету України. Підтримали звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні. Депутати Сарненської районної ради також звернулися до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України щодо скасування постанови Кабінету Міністрів України щодо підвищенням ціни на газ для населення. Також прийняли рішення «Про звернення депутатів Сарненської районної ради до Верховної Ради України щодо ухвалення Антиолігархічного пакету докорінних перетворень».

В Україні продовжується процес добровільного об’єднання територіальних громад. Нині на Сарненщині функціонують дві ОТГ – Клесівська і Немовицька. На початку 2019-го мають відбутися вибори в Степанській. Клесівська громада є бездотаційною, Немовицька – дотаційною. Мають сформуватись ще дві громади – це Вирівська та Сарненська. По Вирівській фактично все вже вирішено, лише очікуємо на проведення перших виборів ОТГ. На сьогодні залишається невирішеним питання по Сарненській. Сарненська міська рада практично самоусунулась від цього процесу. А це можна розцінювати як саботаж або небажання брати участь у реформі децентралізації. Міськраді потрібно прийняти рішення і направити запрошення сільським радам, які бажають увійти в Сарненську ОТГ. Це все має відбутися якнайшвидше, бо процес є незворотнім. Наступним етапом відповідно до реформи децентралізації має бути укрупнення районів. Законопроект уже зареєстровано у Верховній Раді. Ми повинні працювати над тим, щоб створити громади, які мають бути спроможними і самодостатніми, які будуть заробляти кошти та, головне, ефективно їх використовувати.

Будемо сподіватися, що держава надасть новоутвореним територіальним громадам великий обсяг повноважень, з одного боку, а з другого – фінансовий ресурс для їх реалізації. І, найголовніше, допоможе органам місцевого самоврядування подолати ті проблеми територіальних громад, які вони без сторонньої фінансової допомоги розв’язати не мають змоги, а це – будівництво доріг, соціальної та інженерної інфраструктури, утримання та розвиток закладів медицини.

На сьогодні в державі продовжується реалізовуватись урядова реформа медичної галузі. Відповідно до якої Сарненський район є центром одного з трьох госпітальних округів, створених на Рівненщині. Нині відбувається процес автономізації закладів охорони здоров’я. З 1 січня ц.р. обов’язковим є прийняття рішення про реорганізацію лікарень у неприбуткові комунальні установи. Що це означає? Ці установи зобов’язані будуть самостійно заробляти кошти на своє утримання, і кількість коштів прямо залежатиме від кількості пацієнтів, які отримуватимуть медичні послуги в цьому закладі. Тобто заклад стає автономним, він буде звітуватись перед Національною службою здоров’я України, яка виділятиме фінансування на утримання цих закладів. Забезпечуватиметься воно на підставі договорів і звітності, що передаватиме лікарня. З 1 липня цього року Національна служба здоров’я України почала здійснювати оплату першим закладам охорони здоров’я, які уклали договори з нею в «першій хвилі». Старт «другої хвилі» фінансування був запланований на 1 жовтня ц.р. для тих закладів охорони здоров’я, які закінчать процес автономізації, отримають статус комунального некомерційного підприємства та до 15 серпня 2018 року укладуть договори з НСЗУ. Маємо напрацювання і з цього питання.

З метою підвищення рівня медичного обслуговування населення, розширення можливостей щодо його доступності та якості, ефективності використання бюджетних коштів, а також розмежування первинного та вторинного рівня надання медичної допомоги мешканцям району, відповідно до чинного законодавства районна рада ще в лютому 2018-го ухвалила рішення про реорганізацію комунального закладу «Сарненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Сарненської районної ради шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Сарненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Сарненської районної ради. У серпні 2018 року Сарненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги уклав договір з НСЗУ терміном до 31 грудня ц.р. Уже підготували всі необхідні матеріали і подали в НСЗУ для того, щоб цей договір укласти на 2019 рік.

Відповідно до урядової реформи медицини районна рада ухвалила рішення «Про реорганізацію комунального закладу «Сарненська районна лікарня» Сарненської районної ради шляхом приєднання до комунального закладу «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської районної ради. Звертаємо увагу громади на те, що це рішення не передбачає скорочення медичного персоналу, усі 110 посад колишньої вузлової лікарні будуть переведені у штат КЗ «Сарненська центральна районна лікарня». У районі створена і діє медична рада, до складу якої входять лікарі з усіх медичних закладів. Саме медична рада й повинна надати рекомендації щодо подальшого функціонування медичних закладів району. Також варто нагадати, що в 2015 році держава в особі уряду та Укрзалізниця фактично вирішили закрити лікарню, вивівши її з державної власності. І саме завдяки рішенню районної ради лікарню зберегли. Не залишили напризволяще, а прийняли в комунальну власність та на фінансування з районного бюджету.

У районі реалізовуються 4 проекти з нового будівництва лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини в селах Костянтинівка, Люхча, Ремчиці та Корост. На співфінансування цих проектів з районного бюджету уже виділили кошти (с. Костянтинівка – 200 тис. грн, с. Люхча – 150 тис. грн, с. Ремчиці – 150 тис. грн, с. Корост – 100 тис. грн). Це майбутнє сільської медицини. У кожному населеному пункті має бути амбулаторія, на території кожної громади має бути ПМСД. У Сарнах буде відкрито і кардіологічний центр. Проект втілюється в життя за рахунок коштів Світового банку та районного бюджету. Кардіологічний центр планується розмістити на першому поверсі вільної частини пологового відділення ЦРЛ.

У Сарнах за кошти Державного фонду регіонального розвитку, частково за кошти районного бюджету, продовжується будівництво нового спортивного комплексу. За кошти районного бюджету вже виготовлено ПКД та проведена експертиза на будівництво сучасного критого басейна. На сесіях депутати районної ради неодноразово наголошували, що більші можливості відвідувати цей спорткомплекс і займатись спортом матимуть діти саме з міста.

Враховуючи те, що за останні роки на рахунку міської ради утворився залишок коштів у сумі понад 40 млн грн, будемо сподіватись, що міська рада більш ефективно використовуватиме цей фінансовий ресурс. Це сприятиме більш динамічному розвитку міста і району в цілому, дасть можливість реалізовувати інфраструктурні та соціальні проекти, прийняті райрадою, такі, як завершення будівництва спорткомплексу, будівництво басейна, шкіл, садочків, інженерних мереж (водопостачання, водовідведення, електро-, газопостачання) до земельних масивів, виділених під забудову учасникам АТО.

Проблемою для району є нестаток місць у школах і садочках. Тож спільно з райдержадміністрацією працюємо в цьому напрямку. Так, у квітні в Кричильську після реконструкції відкрили дошкільний навчальний заклад «Сонечко». Заклад реконструювали спільними зусиллями районної влади (з районного бюджету виділили 200 тис. грн) і територіальної громади села, яка вклала свою частку в цей проект. Уже здали в Управління капітального будівництва ОДА проектно-кошторисну документацію на будівництво школи в с. Чабель (з експертизою). Розпочато будівництво нового приміщення Цепцевицької ЗОШ І-ІІІ ст. На школу в с. Цепцевичі виділено 10 млн грн з ДФРР і 1 млн 120 тис. грн з районного і обласного бюджетів. З липня приступили до корегування проектно-кошторисної документації на будівництво школи в с. Вири.

Завдяки народному депутату України Сергію Євтушку для Сарненського району у 2018 році було виділено з державного бюджету субвенцію на соціально-економічний розвиток у сумі 2,4 млн грн. За ці кошти продовжили роботи із реконструкції будівлі Сарненської ЗОШ № 3; капітальний ремонт БДМ і Чемерненської ЗОШ; будівництво школи в селі Чабель; реконструкцію системи опалення в СШР № 5; виділили 450 тис. грн Коростському сільському бюджету на продовження капітального ремонту дитячого садочка в с. Мале Вербче; завершили реконструкцію в дитячій музичній школі м. Сарни. На реконструкцію Сарненської дитячої музичної школи з районного бюджету було виділено 2 млн 150 тис. грн.

У травні цього року в місті Сарни на територіях ЗОШ № 2 та стадіону «Мрія» відбулося урочисте відкриття спортивних майданчиків для міні-футболу, на будівництво яких у 2017 році за сприяння народного депутата України Сергія Євтушка Сарненщина отримала субвенцію з державного бюджету на соціально-економічний розвиток.

У вересні ц.р. відбулося офіційне відкриття комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Сарненської  районної ради для дітей з особливими освітніми потребами. Розмістили його в приміщенні Районного будинку дітей та молоді, забезпечили комп’ютерною технікою, дитячими меблями, дидактичними та наочними матеріалами. На ремонт і облаштування кабінетів інклюзивно-ресурсного центру з районного бюджету було виділено 540 тис. грн. Тож нині 1370 дітей Сарненщини мають можливість навчатися в комфортних умовах. У центрі працюють 7 висококваліфікованих корекційних педагогів (логопеди, сурдопедагог, олігофренопедагог, вчителі лікувальної фізкультури та психологи). Також рішенням районної ради створено комунальну установу «Степанський інклюзивно-ресурсний центр» Сарненської районної ради. Запровадження інклюзивного навчання дає можливість реалізувати право на рівний доступ до якісної освіти дітей із особливими освітніми потребами.

Для забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти цього року з районного бюджету було виділено 5,1 млн грн для закупівлі комп’ютерного обладнання: школи отримали  161 ноутбук для учнів, 36 ноутбуків для вчителів, 36 мережевих комутаторів, 36 короткофокусних мультимедійних проекторів, 36 документкамер, інтерактивні дошки. Це дасть можливість педагогам більш ефективно та якісно організовувати навчально-виховний процес, а учням – бути конкурентоспроможними при вступі до вищих навчальних закладів.

Цьогорічним досягненням району можна назвати ремонт доріг місцевого значення (с. Чудель – 2 км, с. Чемерне – 2,6 км, с. Яринівка – с. Тріскині – 2 км) за рахунок коштів Державного дорожнього фонду, який почав діяти з 1 січня ц.р. Співавтором закону про Державний дорожній фонд є народний депутат України Сергій Євтушок. Проектно-кошторисну документацію на ремонт доріг місцевого значення виготовлено за рахунок коштів районного бюджету. Наступного року ремонт місцевих доріг буде продовжено.

За результатами діяльності господарського комплексу Рівненської області за перше півріччя 2018 року (за 32 показниками) Сарненський район посів третє місце. Протягом двох останніх років займав перше місце. Це є хорошим досягненням і результатом спільної роботи райдержадміністрації і районної ради.

Діяльність районної ради завжди відкрита, прозора і спрямована лише на одне – задоволення життєвих потреб мешканців району. У нас ще багато проблем, які потребують першочергового вирішення, і лише спільними зусиллями зможемо їх подолати.

У 2019-му році пріоритетними завданнями для районної ради будуть: завершення будівництва спортивного комплексу в Сарнах, що на вул. Я. Мудрого; будівництво НВК «Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» у місті Сарни по вул. Курчатова (нововідведений мікрорайон «Село Сарни»); Цепцевицької ЗОШ І-ІІІ ст.; Чабельської ЗОШ; Вирівської ЗОШ; завершення капітального ремонту ДНЗ у селі Мале Вербче; реконструкція придбаного приміщення під початкову школу в с. Костянтинівка, ремонт районних доріг, будівництво амбулаторій.

Без сумніву, подальший розвиток і вдосконалення самоврядування буде запорукою збереження миру й злагоди в українському суспільстві, потужним стимулом для сталого економічного зростання, покращання добробуту людей, істотних змін на краще в усіх сферах життя.

У переддень свята висловлюємо вдячність депутатам місцевих рад, працівникам органів місцевого самоврядування, які демонструють самовідданість роботі, професіоналізм, відповідальність, чуйність і щедрість душі. Саме ви, представляючи інтереси громади, забезпечуєте право кожного громадянина бути почутим.

Особливі слова подяки головам районної ради минулих скликань, ветеранам самоврядування, які віддали часточку своєї душі в його становлення й розвиток. Нехай ваш багатий досвід роботи стане прикладом для кожного з нас у забезпеченні, у межах своїх повноважень, належних умов життя людей.

Бажаємо всім міцного здоров’я, щастя, добра, наснаги й енергії, нових здобутків на ниві зміцнення державності. Щиро вітаємо всіх зі святом – Днем місцевого самоврядування!

Сарненська районна рада.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz