20 випадків кору зафіксовано за останні 11 місяців на Сарненщині

Зараз в Україні реєструють високий рівень захворюваності на кір, одну з найзаразніших хвороб. Спалахи інфекції мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, з початку року в країні на кір занедужало вже 46937 людей (17418 дорослих і 29519 дітей). Як відомо, за роки незалежності найвищий рівень захворюваності на кір був зафіксований у 2006-му – тоді йшлося про 42724 хворих. Що треба знати про кір і як захиститися, запитали в лікарки-епідеміолога Сарненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» МРВ Анни СВИРИДОВОЇ:

– У Сарненському районі також спостерігають циклічність підйому цієї недуги. У 2001-му зареєстрували 2008 випадків, 2006 р. – 297, 2013 р. – 820. Черговий цикл хвороби припав на кінець минулого – початок 2018 року. Так, за останні 11 місяців у районі зафіксували 20 випадків недуги. Епізодичні випадки кору й надалі продовжуємо реєструвати. Переважно він поширюється за рахунок хворих студентів, що навчаються в Рівному та приїжджають додому на лікування.

–  Анно Анатоліївно, зазвичай ним хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко, чи не так?

– Так, але заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. Кір – це надзвичайно заразне, гостре вірусне захворювання з повітряно-краплинним шляхом передачі. Інкубаційний період (коли симптоми ще не проявляються) становить 7-12 днів. Далі починається період захворювання з симптомами, схожими на  звичайну респіраторну інфекцію: висока температура тіла, нежить, кашель. На 4-5 день недуги з’являється висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а потім розповсюджується по всьому тілу.

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з  моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. Вірус потрапляє в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів й очей від хворого, який поширює цю недугу під час кашлю, чхання, розмови й навіть дихання.

З потоком повітря вірус може розноситись на значну відстань. Виділений збудник за кімнатної температури знешкоджується впродовж декількох годин, особливо при провітрюванні. Але через відсутність сильного колективного імунітету людей призводить до швидкого поширення недуги.

– Анно Анатоліївно, це правда, що ліків від кору не існує, а єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація?

– Якщо хворіють щеплені діти, то хвороба  перебігає в легкій формі без ускладнень. Тоді як серед не щеплених ускладнення можуть бути досить складні – енцефаліт, пневмонія, бронхіт, отит.

Діагностика кору має бути комплексною і передбачає оцінку епідемічної ситуації в оточені хворого, клінічне спостереження за ним у динаміці, лабораторне обстеження.

Ліків від кору не існує, це правда. Проте можна запобігти захворюванню, за допомогою вакцинації. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, дитина повинна отримати дві дози вакцини: у 12 місяців і 6 років. В Україні застосовують комбіновану вакцину для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК). Також вакцинують підлітків, які не хворіли на кір, не щеплені у віці 15-17 років і дорослих у віці до 35 років.

Виявивши хворого в організованих колективах, медичні працівники загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів повинні направити його в лікувальний заклад, щоб встановити діагноз. Також провести протиепідемічні заходи в місцях перебування хворого (провітрювання, вологе прибирання); максимально можливу ізоляцію групи (класу) від іншого колективу на 21 день; заборонити прийом нещеплених і осіб без довідки про щеплення, перенесене захворювання на кір на термін карантину.

Окрім того, встановити щоденний медичний нагляд за особами, які перебували впродовж 21 дня в контакті з хворим на кір; направити в лікувальні заклади контактних осіб, які не мають щеплення проти кору, щоб вирішити питання вакцинації не пізніше 72-х годин з моменту виявлення першого хворого.

– Виходить, причиною поширення кору є низький рівень вакцинації?

– Упродовж останніх років дедалі більше людей відмовляються щеплювати дітей проти кору та інших хвороб. Важливим є те, що одна доза вакцини захищає в 93 відсотках, а дві – в 98 відсотках випадків. Тож звертаюся до батьків і наголошую, аби не втрачали можливості захистити своїх дітей від цієї інфекції. Адже вчасно зроблена вакцинація гарантує безпеку й ефективність.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz