Чорна сторінка минулого століття

27 січня проголошено резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 1 листопада 2005 р. як Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту на знак вшанування жертв нацистського терору під час Другої світової війни.

Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 р. Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 р. війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.

Голокост почався в січні 1933 р., з приходом до влади в Німеччині Адольфа Гітлера, і фактично закінчився із закінченням Другої світової війни. На початку війни Гітлер, відчуваючи смак перемоги, почав втілювати свої задуми в життя. У віднайдених нацистських документах зазначено, що остаточною метою Гітлера було повне знищення всіх євреїв у всьому світі, позаяк націонал-соціалістичний режим Гітлера ґрунтувався на нацистській расовій доктрині, згідно з якою німці – «арійці» – належать до вищої раси, а євреї вважалися недолюдьми. За роки Голокосту нацисти знищили майже 6 млн. євреїв, із них 1,5 млн – дітей. Це була спроба знищити весь народ. Саме тому геноцид єврейського народу в роки війни отримав назву – Голокост (англ. Holocaust – «всеспалення»).

Голокост, який випав на гірку долю єврейського народу в Європі в роки нацистської окупації, знищив дві третини населення Сарненщини. Свого часу єврейська громада в нашому місті налічувала 2792 чоловіки. Напередодні Другої світової війни в Сарнах був цілий єврейський квартал, котрий окреслювався вулицями: Торгова, Купецька, Садова, Окопна, Широка. В міжвоєнні роки в місті функціонували банки, адвокатська контора, синагоги, дитячий приватний садок, школи, де навчались єврейські діти: хедери, Тарбут-школа, реміснича школа ОРТ, а також будинок дітей-сиріт.

З нацистською окупацією Сарн життя єврейського населення кардинально змінилося у зв’язку з «остаточним розв’язанням єврейського питання». Нацисти зробили перепис всього єврейського населення, ввели сплату контрибуції, використовували євреїв як дешеву робочу силу. Згодом через юденрат німці почали конфісковувати в євреїв велику рогату худобу, коні, радіо, меблі, постільну білизну й ін. У квітні 1942 р. німецька влада видала новий наказ: протягом 15 днів створити гетто, в яке зігнали все єврейське населення міста Сарни. Огородили його двома огорожами з колючого дроту на відстані 1 м одна від одної. Біля воріт встановили два кулемети. Крім того, до Сарненського гетто німці почали зганяти євреїв з навколишніх сіл і містечок: Дубровиці, Березного, Рокитного, Клесова. 26-28 серпня 1942 р. були страшні дні ліквідації гетто. На околиці міста в лісі вирили три великі ями. Німці виводили людей, наказували роздягатися й розстрілювали. Загинуло майже 14000 чоловік (дані уточнюються – прим. автора В.Д.).

Вже більше як півстоліття на горі Пам’яті (Хар Азікарон) в Єрусалимі розташувався Яд Вашем (івр. «Пам’ять і ім’я») – Меморіальний комплекс Катастрофи і героїзму єврейського народу. Яд Вашем зберігає пам’ять про Голокост і вивчає трагедію. Людей, котрі з ризиком для свого життя спасали євреїв у роки війни та рішуче виступили проти ворожнечі та байдужості, що царювали в ті лихі часи, котрі рятували євреїв не заради уславлення чи вигоди, називають Праведниками Світу. Це почесне звання присвоюється від імені Ізраїлю відповідно до Закону про увічнення пам’яті мучеників і героїв (1953 р.) представникам різних національностей і віросповідань.

За станом на початок 2016 р. за кількістю Праведників Світу Україна посіла 4 місце у світі після Польщі, Нідерландів і Франції. Це почесне звання присвоєне 2544 громадянам України, основна частина з яких проживали на Волині, Поліссі, Галичині.

Один із Праведників народів Світу, ім’я якого зберегла історія, – Лукаш Кононович Костюкевич, котрий народився в багатодітній сім’ї в Дубровицькому районі. Родина Костюкевичів під час нацистської окупації переховувала чотирьох євреїв: Пилю, Корика, Йоську та хлопчика на ім’я Нафталі Турок. Усі вони були врятовані й переховувалися в родині до квітня 1944 р. Згодом виїхали до Ізраїлю.

Людиноненависницька нацистська політика проти євреїв знищила їх як етнорелігійну та соціокультурну спільноту в Україні. Жертвами Голокосту або Шоа на українських землях стали майже 1 млн євреїв. Тому одним із головних завдань Яд Вашем від імені Держави Ізраїль та всього єврейського народу таким чином висловлює вдячність тим не євреям, які з ризиком для власного життя рятували євреїв під час Голокосту.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz