«Очі Кремля»: правда та вимисел

Нещодавно рівненські ЗМІ оприлюднили інформацію про те, що переможець тендеру на будівництво системи відеоспостереження «Безпечне місто» в м. Сарни ТОВ «Анфер» використовує російське програмне забезпечення. Чи так це, спробували з’ясувати насамперед у генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «АкссонСофт», яке й постачає саме це програмне забезпечення.

– Сарненська міська рада провела тендер на будівництво системи відеоспостереження «Безпечне місто», де Ви стали переможцем. Розкажіть, будь ласка, детальніше про проект.

– Проект «Безпечне місто» – це сучасні світові тенденції забезпечення безпеки мешканців і гостей міста за рахунок організаційно-технічних дій, систем відеоспостереження, аналітики тощо. Ще нещодавно це була певна розкіш для міст, але замовлення – вже невід’ємна частина нашої життєдіяльності. Це перш за все, наша з вами та безпека наших дітей. Проект більше спрямований для правоохоронних органів, які за допомогою «очей» міста зможуть швидко розслідувати злочини, виявляти потенційних порушників, уміло й оперативно реагувати на будь-які події в населеному пункті й ін., що значно підвищить ефективність їх роботи й зменшить рівень злочинності. Враховуючи професійний підхід до вибору компонентів цієї системи, нею зможуть користуватися й інші служби: комунальники, мерія, СБУ…

Першою важливою складовою системи стане забезпечення сучасною інтелектуальною функцією – розпізнаванням автомобільних номерів, що дозволить контролювати всі авто, які в’їжджають і виїжджають із міста. Дуже важливо для поліцейського розуміти: авто, як об’єкт злочину, перебуває в місті чи покинуло його. Без цього ефективність роботи правоохоронних органів буде на дуже низькому рівні. Камери всередині райцентру матимуть іншу функцію – вести постійний інтелектуальний моніторинг усіх рухомих об’єктів, а також здійснюватимуть інтелектуальний (на основі МетаДаних) запис на відповідні сервери.

– У ЗМІ нещодавно акцентували увагу на тому, що переможець ТОВ «Анфер» «використовує платформу безпеки для побудови системи вiдеоаналiтики та спостереження «Безпечне мicтo» – «Axxon lнтелект» (сайт ВСЕ). Цитую: «Российская компания, специализирующаяся в разработке программного обеспечения и интеллектуальных систем видеонаблюдения и безопасности. Компания ITV | AxxonSoft занимает лидирующие позиции на российском рынке программного обеспечения для систем видеонаблюдения и на европейском рынке поставщиков ПО для сетевых систем наблюдения на открытой платформе. Является членом-спонсором (Contributing Member) форума ONVIF». Чи правда це?

– Платформа від компанії AxxonSoft є однією з найкращих і найпотужніших у світі. Нею користуються в найвіддаленіших куточках світу: від США до Австралії, включаючи, звісно, Росію, адже ця компанія є міжнародною, як Microsoft, Apple, DELL, HP тощо. Явно, що деяким конкурентам, які не можуть змагатися з технічними потужностями та можливостями цього продукту, вигідно кричати про зраду, не вдаючись у деталі. Давайте розберемося…

Перш за все потрібно ознайомитися з історією компанії на сайті: https://www.axxonsoft.com/ua/company/history/.  Прочитавши, стає зрозуміло, що науково-технічний прогрес не стоїть на місці, особливо в епоху інформаційних технологій і розвитку світової економіки, тобто час іде, все змінюється, щось купується, щось продається. Компанія вже давно виросла з локального осередку до інтернаціонального холдингу і кому саме належить ПЗ – потрібно дивитися на юридичні фактичні документи, а не що пишуть в інтернеті на невідомих ресурсах. Для прикладу, конкретніше, компанія ITV – дистриб’ютор ПЗ Axxon в Росії. І в цій ситуації немає нічого дивного, звичайна комерційна складова або просто бізнес. При цьому всі права на ПЗ, бренд, торгові марки та ін. належать AxxonSoft GMBH (Німеччина), і жодних порушень інтелектуальної власності тут немає. А той факт, що для ведення бізнесу в Росії необхідно адаптуватися і відповідати місцевим законам «импортозамещения», то юридична особа ООО «АйТиВи», яка зареєстрована в Росії, називає себе російською компанією, а сам продукт при цьому залишається німецьким, але над цим мало хто задумується, тому й з’являються такі провокації.

– Чи маєте зауваження від СБУ? Адже саме Служба безпеки розіслала листа, в якому зазначає, що «…серед систем відеоспостереження, відеоаналітики та проектів «Безпечне місто» значно поширене російське програмне рішення «Аксон Некст», в Україні розповсюджується під назвою «Інтегрована система безпеки «Інтелект», виробником якого є ООО «АйТиВи Групп» (г. Москва)». І зазначає, що його використання створює загрозу національній безпеці та державному кіберпростору.

– Маючи прекрасний досвід недобросовісної конкуренції, компанія AxxonSoft неодноразово зверталася до СБУ із запитаннями та за роз’ясненнями щодо потенційної загрози національній безпеці. Так-от, за весь час ведення свого бізнесу жодних нарікань, претензій чи ще будь-чого не було! На це є підтверджуючі документи від центрального апарату СБУ у відповідь на різні депутатські звернення. Як ви розумієте, з такими питаннями не жартують, тому все згідно з чинним законодавством України.

Знаємо, що в ЗМІ пройшла інформація, що певний департамент СБУ розіслав протилежну інформацію щодо компанії AxxonSoft, що повністю суперечить наданим документам від центрального апарату. Як виявилось, ці «державні бізнесмени» у відповідному департаменті вже мали подібний провокаційний досвід у своїх справах і їх дивом не притягнули до відповідальності. Такий тиск на бізнес із боку правоохоронних органів не новина в суспільстві, особливо якщо для цього не потрібно проявляти героїчних дій на фронті, а достатньо лежати на дивані й звинувачувати когось у ефемерних злочинах, не маючи на це законних підстав. Такий корупційний тандем і дозволяє вести недобросовісну конкуренцію з одного боку й мати матеріальні блага з іншого. Але рано чи пізно все стане на свої місця і правда знайде своє законне місце! Цим питанням вже займаються відповідні органи та внутрішні відділи. Також хочу наголосити, що в нас є експертний висновок від Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на рівні Г2, який підтверджує відсутність будь-яких програмно-апаратних закладних елементів у системі щодо можливих каналів витоку інформації. Іншими словами, ніхто, крім власників системи, не зможе отримати доступ до будь-якої інформації, використовуючи наш продукт. А ДССЗЗІ – це єдина структура в Україні, яка може фахово проаналізувати будь-яку програму і надати експертний висновок. Ця служба і була заснована СБУ для аналізу подібних систем, вищого органу в Україні в цій сфері не існує.

– То яке програмне забезпечення у Вас? Чи можете надати копії документів на підтвердження чи спростування поданої інформації?

– Ми використовуємо ядро ПЗ з Німеччини, але модернізоване під Україну в Україні, українськими фахівцями. На всі ці правові процеси модернізації ПЗ під Україну є відповідні дозвільні підтверджуючі документи, які ми, звичайно, готові надати, як і всі інші документи, що підтверджують легальний і прозорий статус ведення нашого бізнесу.

– Ви здешевили проект на понад 1 млн грн. Чи вигідно це для Вас? Чи не є це певними домовленостями?

– Перш за все, це вигідно самому місту, адже воно отримає одну з найкращих систем за значно менші кошти, які можна направити на інші речі. По-друге, наша вигода зрозуміла, адже ми – бізнесмени і маємо надавати послуги економічно обґрунтовані. Тут питання в тому, наскільки апетити тих чи інших компаній великі. Наприклад, нам достатній мінімум у прибутку – це приблизно 10-15%, ну, можливо, 20%, з урахуванням усіх ризиків і додаткових побажань замовника, які точно ще будуть. Тому ні про які домовленості не може йти мова, вони просто економічно неможливі! А от чому інші конкуренти так упевнено стояли на своїй стартовій ціні – питання. На наш погляд, саме в такій позиції конкурентів і потрібно вбачати потенційні домовленості й корупцію. Це очевидно для будь-якого пересічного громадянина.

– Хто обслуговуватиме систему в Сарнах після її встановлення?

– Зазвичай у договорі про співпрацю такі моменти прописуються відразу. Яка саме компанія буде обслуговувати систему – рішення за відповідними посадовцями. Очевидно, що на першому етапі, як гарант роботоздатності системи, – це буде наша компанія, яка й нестиме всі гарантійні обов’язки по обладнанню та ПЗ. А далі буде видно. Що стосується нас, то ми готові до роботи й будемо надавати свої пропозиції на комітети. Якщо наша пропозиція буде вигідною для замовника, то будемо працювати ще довго на благо всіх мешканців і гостей міста Сарни. В будь-якому випадку умови мають задовольняти дві сторони, і тільки в такому разі буде йти синергетичний розвиток проекту задля забезпечення безпеки для всіх громадян.

 

А ось як прокоментував ситуацію, що виникла навколо програми «Безпечне місто», голова тендерного комітету Сарненської міської ради Андрій ЖАБЧИК:

«Участь у відкритих торгах на веб-порталі «Прозорро», де подати документи мав право кожен охочий, щодо будівництва системи відеоспостереження «Безпечне місто» в м. Сарни взяли лише 5 фірм. Тендерний комітет розглянув і перевірив подані документи на відповідність вимогам тендерної документації учасника, який запропонував найменшу ціну (на 1181,3 тис. грн менше від заявленої замовником вартості). Тож підстав для відхилення цієї пропозиції не виявили, тому комітет і визнав його переможцем.

8 січня 2019 року відбулося засідання колегії Сарненської міської ради, на якому в присутності голів постійних депутатських комісій, депутатів обговорили статтю «Очі Кремля…», опубліковану на веб-порталі «Укрнет. Події в Рівному та області».

Як голова тендерного комітету Сарненської міської ради, звернувся до учасника-переможця, аби він надав роз’яснення з приводу наведеної в статті інформації. Керівництво компанії надало копії листів, в яких зокрема народні депутати України, міжфракційне депутатське об’єднання «Депутатський контроль» Верховної Ради України звертались до Служби безпеки України з депутатськими запитами щодо причетності ТОВ «АкссонСофт» до діяльності на шкоду державній безпеці країни. За їх розглядом Служба безпеки України  повідомила про відсутність відомостей про наявність у діях представників ТОВ «АкссонСофт» ознак кримінальних правопорушень і відсутності в діях Товариства діяльності на шкоду національній безпеці України та причетності до Російської Федерації.

Крім того, Указом Президента України № 133/2017 від 15.05.2017 р. із змінами введено в дію рішення РНБО України від 28.04.2017 р. «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». У ньому також немає інформації про вищезазначені Товариство та програмні продукти.

Проаналізувавши систему «Прозорро», варто відзначити, що аналогічні проекти по «Безпечному місту» з програмним забезпеченням від ТОВ «АкссонСофт» реалізовані в містах Бориспіль, Кропивницький, Славута, Запоріжжя».

Наостанок додам, що за результатами проведеного тендеру та підписаного договору вартість проекту «Безпечне місто» становить 6768000 грн. Відрадно, що майже 1 млн грн на його втілення надійшло з державного бюджету за сприяння народного депутата України Віталія Корчика.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz