Віктор Савчин: «Завдяки децентралізації з’явилось більше обов’язків і можливостей»

В Україні триває децентралізація – передача повноважень і фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування.

23 січня на засіданні Уряду Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман презентував новий план дій на 2019-2020 роки, який передбачає закріплення вже набутих успіхів і формування спроможних громад, зміну територіального устрою, чітке розмежування повноважень і функцій контролю різних рівнів управління, а також активний розвиток форм місцевої демократії, коли жителі можуть висловити думку з різних питань не від виборів до виборів, а повсякчас.

Глава Уряду наголосив, що більшість змін необхідно закріпити в Конституції і зробити це швидко – аби провести місцеві вибори 2020 року вже на новій законодавчій і територіальній основі. Він пояснив, що серед завдань – затвердити нову територіальну основу країни – 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріпити фінансову самодостатність місцевого самоврядування, сформувати ефективну систему управління, упорядкувати систему державного контролю, а також уникнути дублювання функцій. Нагадаємо, що зараз в Україні сформовано 876 спроможних громад, місцеві бюджети зросли до майже 234 млрд грн (за інформацією decentralization.gov.ua).

«Районка» вже неодноразово знайомила з успіхом утворених на Сарненщині громад, зокрема Клесівської ОТГ, яка почала процес об’єднання однією з перших в області. Наступною була Немовицька ОТГ. Ця громада утворювалась не за перспективним планом, адже частина сільських рад мали відійти до Сарненської громади, частина до Селищенської. Але нині вона вже функціонує, втілюючи реформу в життя. Тож про діяльність Немовицької ОТГ поспілкувалися з її головою Віктором Савчиним.

– Раніше Ви очолювали сільську раду, зараз – Немовицьку ОТГ. Що змінилося з обранням на нову посаду? Чи з’явилось більше повноважень, завдань? Яких саме?

– Звичайно, обов’язків побільшало. Наприклад, до об’єднання було 32 підлеглих, зараз – 300. Збільшилось відповідно й населення з 4,2 тисячі осіб до 11,5 тисячі. Відтепер у наших повноваженнях планування розвитку, залучення інвестицій, управління земельними ресурсами, комунальним майном, надання житлово-комунальних та адміністративних послуг, благоустрій, громадська безпека, пожежна охорона, первинна санітарно-медична допомога, дошкільна та середня освіта, культура та спорт. Змінилось також фінансування: бюджет до об’єднання становив 6 млн грн, тоді як ОТГ отримала у своє розпорядження 85 млн грн.

– Немовицька ОТГ функціонує вже більше року. Які досягнення громади вважаєте найвагомішими за цей час?

– Серед основних досягнень – створення апарату сільської ради, приведення у відповідність всіх установчих документів, затвердження статуту, положення, програм, технічної документації на всі об’єкти, впровадження реформи «Нової української школи», створення Інклюзивно-ресурсного центру в с. Тинне, КНП «Немовицький ЦПМСД», використання інфраструктурної субвенції – 4,6 млн грн у повному обсязі, придбання шкільного автобуса в с. Тинне за 1,847 млн грн.

– У Сарненському районі нині юридично існує лише три ОТГ, інші лише стають на шлях реформування. Поділіться досвідом, з якими труднощами і проблемами стикаються новостворені ОТГ і як їх долала ваша громада?

– Найбільші труднощі були на початку створення громади, коли після обрання голови й секретаря бракувало кваліфікованих фахівців у тій чи іншій галузі, адже в комунальну власність приймали всі бюджетні установи, що розташовані на території трьох рад (Немовицької, Зносицької, Тинненської). Наступним завданням було об’єднати депутатів і консолідувати їхню роботу в об’єднанні вже не просто на папері, а виробити одну стратегію розвитку громад, будь то центральна садиба чи віддалене село. Нині ми створили команду (апарат) з кваліфікованих працівників та управлінців, які можуть виконувати завдання щодо розвитку громади, наповнення дохідної частини, залучення додаткових надходжень і згуртувати депутатський корпус.

– Стверджують, реформа органів місцевого самоврядування дає можливість особливо сільським громадам краще розвиватись, аніж раніше. Чи справді це так?

– Так, ця реформа відкриває багато перспектив для розвитку. Адже завдяки фінансуванню збільшились доходи, надаються субвенції, дотації.

– Впродовж періоду існування Немовицької ОТГ чи вдалось знайти бодай якісь мінуси реформи децентралізації? Можливо, на практиці вона не така ідеальна, якою її описують?

– На практиці просто все виявилось складніше, ніж у теорії. Оскільки це абсолютно нова реформа, то було багато незрозумілих моментів, щодо яких не було з ким порадитись, бо ніхто не знав і не вмів.

Залиште коментар

1 Коментар на "Віктор Савчин: «Завдяки децентралізації з’явилось більше обов’язків і можливостей»"

Повідомити
avatar

сортувати:   найновіші | старіші | найпопулярніші
тинне
Гість
тинне
1 рік 15 дні тому

моста в тинному коли поремонтують

wpDiscuz