Громадський бюджет: коли ініціативу підтримують

Бюджет участі, громадський або партиципаторний – для багатьох незнайомі поняття, які втілюють доволі просту суть: можливість кожного жителя брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращання благоустрою населеного пункту та/або голосування за них.

51346386_1051081108394162_3959591416027414528_nНеодноразово довівши свою успішність і потрібність на практиці в багатьох містах України, бюджет участі відтепер стане частиною життя сарненців. Тож для представників громадськості, депутатів міськради, членів виконкому, студентів, небайдужих мешканців міста провели семінар-тренінг «Громадський бюджет для міста Сарни: запрошення до діалогу», лекторами якого стали експерти Фундації українсько-польської співпраці ПАУСІ Ірина Стасюк і Леонід Донос.

Розпочала дводенний захід міський голова Світлана Усик і побажала присутнім отримати максимум корисної інформації, щоб у подальшому застосувати її в розробці проектів, що реалізовуватимуть у рамках громадського бюджету Сарн.

3753_20190131_7368Семінар включав теоретичну та практичну частини. Спікери розповіли про визначення та ключові принципи бюджету участі, український і міжнародний досвід у реалізації партиципаторного бюджетування. Так, громадський бюджет – це частина бюджету міської ради, спрямована на втілення проекту чи проектів, пов’язаних із покращанням життя міста, який переміг шляхом голосування його жителів. У планах Сарненської міської ради визначити першого переможця вже цьогоріч, аби наступного року реалізувати його ініціативу. Для цього потрібно підготувати й затвердити відповідні нормативні документи, над якими вже почали працювати. Необхідним і першочерговим кроком впровадження бюджету участі є також визначення коштів. Досвід інших міст показує, що для старту достатньо суми в межах 0,5-1% з власних надходжень до бюджету, тож, за словами головного спеціаліста з економічних питань Андрія Жабчика, у Сарнах на проект виділять від 300 до 600 тисяч гривень.

Під координуванням експертів учасники семінару-тренінгу склали карту потреб міста: визначили локації, які необхідно, але реально покращити, та проблеми, що потребують вирішення. Цікаво, що присутні називали різні ідеї розвитку Сарн, більшість із яких співпадали з пріоритетними напрямками роботи міської ради на наступні роки. Це підтверджують слова Ірини Стасюк: «Ніхто не розуміє потреби міста так, як його жителі. Вони, зазвичай, хочуть і готові 51140292_2088319271214390_4736003748025860096_nдопомагати, але не можуть знайти правильний інструмент, як це зробити. Громадський бюджет якраз і є тим способом бути корисним своєму населеному пункту». Згодом учасники, об’єднавшись у сім груп, поетапно на практиці пройшли процес створення проекту, його аналізу, інформаційної кампанії та голосування. Презентували перспективи облаштування автостоянки, пляжного комплексу на річці Случ, літньої сцени в парку «Залізничник», інформаційного центру, який займався б просвітницькою діяльністю щодо належного ставлення до тварин, дитячого та спортивного майданчиків у мікрорайоні «Село Сарни», тротуарних доріжок, розважального центру.

На завершення експерти Фундації українсько-польської співпраці ПАУСІ Ірина Стасюк і Леонід Донос подякували за плідну співпрацю та вмотивованість учасників покращувати життя і місто власними силами. Нині впровадження громадського бюджету в Сарнах на підготовчій стадії, тож слідкуйте за подальшими кроками, аби не пропустити шанс втілити свою ідею в рідному місті коштом місцевого бюджету.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz