Сорок років життя – бібліотеці

Ревно та віддано служити одній справі впродовж усього життя – не просто мистецтво, а професіоналізм, який щодня гартується серцем і твориться душею задля того, щоб зберегти й примножити чистоту трудолюбного его. Так, понад сорок років улюбленій бібліотечній галузі віддала Євгенія ЦИЦЮРА.

Про те, щоб у майбутньому внести і свою частку в інформаційно-культурну діяльність суспільства, мріяла ще зі шкільних років.

Народилася в м. Дубно. Навчаючись у місцевій ЗОШ № 1, найбільше захоплювалася творами українських письменників, багато читала, аналізувала. Після закінчення навчального закладу подала документи в Дубенське культосвітнє училище на спеціальність «Бібліотечна справа». У рідному місті познайомилася з майбутнім чоловіком, який приїхав із Сарн навчатися в Мирогощанський радгосп-тегнікум. Невдовзі побралися й молода сім’я оселилася в райцентрі на Поліссі. З чоловіком Петром, який трудиться майстром виробничого навчання в ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей», зростили сина Ігоря. Нині мають хорошу невістку Світлану й двох онучат – Олега й Ангелінку.

Євгенія Цицюра трудову діяльність розпочала на посаді старшого бібліотекаря міської книгозбірні № 2, згодом працювала в Центральній районній бібліотеці у відділі організації та збереження книжкового фонду. Паралельно заочно навчалася в Рівненському інституті культури на бібліотекаря-бібліографа вищої кваліфікації. Коли ж у 1991 році почало функціонувати Сарненське педагогічне училище – очолила в закладі книгозбірню.

Пригадує той нелегкий час. Насамперед потрібно було сформувати бібліотечний фонд. Не вистачало потрібної навчально-методичної літератури, що відповідала б профілю навчального закладу. Не все можна було придбати в книгарнях, тому доводилося відвідувати багато педагогічних закладів України, аби запозичити необхідну літературу в них. Завжди на зустріч ішов директор педучилища Петро Горкуненко, який підтримував трудолюбний вогник свого бібліотекаря.

На сьогоднішній день бібліотека нинішнього педколеджу РДГУ – це структурний підрозділ, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення освітнього процесу. Фонд книгосховища нараховує понад 45 тис. примірників на паперових і електронних носіях. Також доповнюють чисельність 38 назв періодичних видань, які щороку передплачує бібліотека. Забезпеченість студентів відповідними підручниками та навчальними посібниками становить 95,5%. Але є дисципліни, забезпечення яких літературою є ще недостатнім. У цьому навчальному році йде робота над інформаційним забезпеченням освітніх дисциплін спеціальності «Технологічна освіта».

З метою виховання у студентів коледжу інформаційної культури, прагнення до самостійного пошуку інформації, свідомого вибору джерел Євгенія Цицюра із колегою Людмилою Касянчик працюють над рекомендаційними списками літератури нових надходжень у книгозбірню. Користуються здобувачі знань і тематичними покажчиками газетно-журнальних статей: «Педагогіка: погляд в історію», «Формування особистості громадянина шляхом національно-патріотичного виховання» та ін. До 100-річчя від дня народження В. Сухомлинського підготували збірку його цитат «Золотослів педагогічних думок». Цікаві матеріали зібрані в тематичних папках: «Наша країна – Україна», «Слово про вчителя»…

Бібліотекар прагне залучити студентів до книгосховища способом бібліотечних уроків, тематика яких різноманітна. Враховуючи виклики сьогодення, намагається використовувати в діяльності й сучасні форми роботи: в наявності є методичні навчальні дисципліни на електронних носіях (електронні підручники, електронні лекції педагогічних працівників коледжу). Відвідувачі можуть користуватися Інтернетом, є принтер, копіювальна техніка, телевізор… Сайт освітнього закладу містить розділ «Бібліотека», де можна інформація про книгозбірню. Для полегшення роботи користувачів створили систему каталогів і картотек на паперових і електронних носіях: абетковий і систематичний каталоги, електронні списки навчальної літератури, картотеки.

Євгенія Ігорівна наголосила, що бібліотека коледжу – не тільки бібліографічно-інформаційний, а й культурно-просвітницький центр. Відповідно до плану роботи, у читальному залі оформлені книжкові виставки. А ще з працівниками Сарненського історико-етнографічного музею студентам першого курсу провели віртуальну екскурсію «Старими вулицями Сарн». Із задоволенням відвідують «Мистецьку кав’ярню», на яку запрошують відомих у краї письменників, художників, музикантів… А нещодавно з працівниками соціальних служб провели семінар із елементами тренінгу «Булінгу – ні!».

Власний досвід роботи Євгенія Цицюра узагальнила в методичному посібнику «Формування життєвих і професійних компетентностей майбутніх педагогів засобами інформаційно-освітнього середовища бібліотеки». Також бере активну участь в освітньому процесі коледжу: є членом педагогічної та методичної ради, виступає з доповідями на практично-наукових конференціях. На високому рівні й співпраця з іншими колегами книгозбірень області й України.

Нині найбільше хвилює бібліотекаря те, що інтенсивний розвиток комп’ютерних технологій, посилення впливу Інтернет-культури призвели до різкого падіння інтересу молоді до високохудожньої літератури й друкованого слова загалом. Сьогодні постає безліч питань, найвагоміше – як зберегти й передати молодому поколінню кращі надбання української культури, що були виплекані століттями нашим народом? А тому наполегливо працює сьогодні, щоб завтра в пошані була українська книга й ніколи не міліло джерело народної мудрості. Тим більше, що резерви в роботі бібліотеки в допомозі освітнього процесу не вичерпані. Євгенія Ігорівна в постійному пошуку нових форм і методів роботи, ефективних технологій. Ось уже сорок років іде бібліотечною стежиною з книгою в руках, адже книгозбірня – це її дім, життя, яке власноруч творить і щирим словом, і добрим ділом.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz