Сарни вшанували 101 річницю в статусі столиці УНР

У ці лютневі дні працівники Сарненського історико-етнографічного музею провели екскурсію вихованців районної національної скаутської організації «Пласт», поклали квіти до пам’ятної стели Українським січовим стрільцям і меморіальної дошки Михайлові Грушевському, що прикріплена на фасаді залізничного вокзалу.

Напередодні вшанування борців за волю Української держави юнаки та юнки районного «Пласту» з виховником Олександром Тарасюком прибрали братську могилу від падолисту й захаращеності. Під час заходу директор музею Вікторія Дашко й молодший науковий співробітник Василь Кушнір розповіли про тогочасний історичний період нинішнього райцентру.

DSC_9789З 19 по 24 лютого 1918 р. місто Сарни було місцем перебування уряду Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським. У цей час уряд не припиняв своєї законодавчої роботи і прийняв декілька важливих законів, пронизаних ідеєю зміцнення української державності. Серед цих законодавчих актів: «Закон про Уряд України»; «Закон про українське громадянство»; «Закон про відновлення старої монетної одиниці Української держави – гривні»; «Закон про державний Український Герб – Тризуб» – знак Володимира Великого на його монетах; Постанова «Про перехід на новий календарний стиль і середньоєвропейський час». Саме в Сарнах М. Грушевський написав публіцистичний твір «На порозі нової України. Очищення огнем».

1918-1919 р. – буремні роки. В Сарнах часто змінювалась влада. Майже щодня в різних місцях відбувалися збройні сутички. За приблизними підрахунками на території від Сарн до Кам’янця-Подільського перебувало не менше 80 тисяч українських і гайдамацьких частин і 20 тисяч вільних козаків. Проте вони були в оточенні здеморалізованих частин російської армії та без стійкого зв’язку між собою. Завдяки здійсненій реорганізації, українські частини стали боєздатними й готовими до контрнаступу проти більшовиків. Запеклі бойові дії між радянською Росією та військом Директорії розгорнулись у північній частині Волині в районі Сарн, Дубровиці, Коростеня. У боротьбі з більшовиками відзначився полк Січових стрільців у розпорядженні отамана Оскілка. Внаслідок кровопролитних боїв у лютому 1919 р. 245 юнаків загинули під Сарнами в боях із більшовиками.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz