Ціна чужої війни

Нещодавно зал Будинку культури села Немовичі був переповнений. Тут зібралися, щоб вшанувати пам’ять воїнів-інтернаціоналістів афганської війни та відзначити 30-ту річницю виведення радянських військ із території Афганістану.

І щоб ніколи молоде покоління не забуло ціну нашої свободи і життя, заплаченого за неї…

Афганська війна належить до тих подій двадцятого століття, які ще не знайшли свого повного та об’єктивного висвітлення й аналізу. Вона залишається «білою плямою» новітньої історії. 15 лютого 1989 року для багатьох став днем, коли скінчився рахунок втратам наших солдатів, службовців. Важкий, сумний підсумок. Багато матерів і батьків не дочекалися своїх синів, котрі не сказали: «Мамо, я живий…».

Присутні слухали ведучих Дарину Пецькову та Назара Мельника, затамувавши подих. У залі стояла невимовна тиша. Ніхто не розмовляв, не грався, як буває, з телефонами. Ніби кожен віддавав данину пам’яті всім причетним і героїчної і трагічної війни, що тривала удвічі довше, ніж Друга світова.

Серед тих, хто не повернувся з Афганістану, є імена наших земляків. Так, Олександр Кичан народився в багатодітній родині колгоспників у селі Зносичі. Випала доля служити в Ашгабаті. Часто писав додому небагатослівні листи зі служби. І одного разу батьки отримали послання, де й дізналися, що Сашко перебуває в госпіталі після тяжкого поранення в праву легеню. 1987 рік був останнім у його житті.

Також серед загиблих в Афгані Юрій Гречан із Тинного. Після закінчення десятирічки працював у місцевому колгоспі. Призваний у 1986 Сарненським райвійськкоматом. Перебував у військовій частині № 79942. Був рядовим. На його честь у березні 2014-го відкрито меморіальну дошку. Юнак посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки. Загинув 9 лютого 1987 року. Юрія поховали в рідному селі. На базі місцевого освітнього закладу щорічно проходить районний турнір із міні-футболу його пам’яті.

На жаль, немає в живих і Валерія Бритюка, Івана Вакулка, Петра Кичана, Петра Власюка зі Зносич; Анатолія Вечорка з Тинного; Василя Баєчка, Івана Кіркова, Юрія Крата з Немович. Їхні імена залишаться в нашій пам’яті назавжди.

Присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання. А школярі Тинного, Зносич і Немович поклали квіти на могили загиблих воїнів, які служили службу в Афганістані, й тих, що померли вже після служби.

Сільський голова Віктор Савчин звернувся з вітальним словом до присутніх у залі воїнів-інтернаціоналістів, жителів об’єднаної територіальної громади, які проходили строкову службу на території Афганістану, та виконав пісню з репертуару групи «Каскад» «Мы уходим».

зоряна зозюкНа урочистому заході звучали також пісні у виконанні Зоряни Зозюк, Лариси Крат, Катерини Ворони, Тетяни Омельковець, учасниць народного аматорського вокального ансамблю «Терен» Марії Мички, Лариси Крат і Марії Генько. Власний вірш про Афганістан прочитала Дарина Палій. Художнє слово звучало й у виконанні Ольги Юсковець. Як завжди, зачарували танцями  учасники хореографічного колективу «Світанок» Немовицького БК (керівниця Тетяна Смоляк). Виступи учасників художньої самодіяльності супроводжували на екрані відео та фото учасників бойових дій.

Виступили й старости сіл Зносичі та Тинне Олександр Кичан й Олександр Трохимець, голови Спілок афганців Немович, Тинного та Зносич Анатолій Кишенко, Петро Захарчук та Іван Супрунов. Із нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав винуватцям дійства вручили квіти й матеріальну підтримку.

Афганістан ще довго щемітиме в грудях багатьох із нас, бо загиблих не повернути. І хоча багато молодих воїнів-інтернаціоналістів нагородили орденами та медалями, найвищою нагородою для тих, хто вцілів, є життя, а для загиблих – пам’ять.

Десятилітня ніким і нікому не оголошена трагічна війна в людській пам’яті житиме довго, бо її історія написана кров’ю бійців і сльозами жінок і матерів, обелісками із залізними зірочками, піснями, що увірвалися в наше життя фронтовим вітром.

Завершили дійство кадри фільму про війну в Афганістані в пісенному супроводі. Самі ж артисти низько поклонились воїнам-афганцям, присутнім у залі.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz