Ефективно протидіяти лісовим пожежам тренувались у заповіднику

21 лютого в Рівненському природному заповіднику відбувся семінар-тренінг «Підвищення індивідуальної безпеки пожежників, ефективності запобігання, виявлення, реагування та гасіння лісових пожеж».

DSC_8839Захід зібрав працівників служби охорони заповідника й лісогосподарських підприємств, представників ДСНС та ОТГ, що межують із заповідною територією, які впродовж дня обмінювались досвідом і знаннями, а також вправлялись у практичних вправах, що стосуються пожежогасіння в лісах.

Заступник директора з наукової роботи РПЗ Ростислав Журавчак пояснив, що захід вдалося реалізувати в рамках проекту ЄС «Створення умов для спільного управління та сталого використання природних ресурсів водно-болотного угіддя «Транскордонна Рамсарська територія «Ольмани – Переброди» разом із білоруськими партнерами, які, до речі, також були присутні. Тему, за словами Ростислава Журавчака, теж обрали неспроста: «Готуючи заявку на участь у проекті, ми врахували, що DSC_8823протипожежна ситуація – одне з проблемних питань цих територій і включили його в програму. Тому підписали асоційоване партнерство з Регіональним Східноєвропейським центром моніторингу пожеж, щоб вони долучились до реалізації проекту, надаючи нам консультативні послуги, практичну допомогу. Пожежа – це одне з явищ, які порушують природні процеси, згубно впливають на рідкісні види цієї території. Тому небезпека пожеж є одним із ключових пунктів, над якими потрібно працювати».

Тож для проведення тренінгу запросили експертів Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж. Так, його керівник, професор кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України Сергій Зібцев інформував про сучасні особливості пожежної небезпеки в DSC_8854регіоні Східної Європи й основи організації системи інтегрованої охорони лісів від пожеж на транскордонних територіях. У виступі він наводив цікаві дані, що вдалося дізнатись за допомогою веб-інструменту FIRMS (Fire Information for Resource Management System). Цей ресурс, який відображає гарячі точки/пожежі, виявлені системою MODIS за допомогою аналізу супутникових фотозображень поверхні Землі, заснований NASA. Така система швидкого відгуку забезпечує доставку інформації в режимі реального часу про гарячі точки/пожежі й щомісячну інформацію про спалені дільниці до міжнародних користувачів і менеджерів протипожежної підтримки в усьому світі. Проаналізувавши статистику, лектор зазначив, що три центри горимості: Старе Село, Дроздинь, Переброди – територіально потрапляють у регіон Північно-Східної Рівненщини, тому цей семінар-тренінг є надзвичайно актуальним і вчасним.

DSC_8861З прогнозуванням поведінки пожежі на основі погодних, топографічних умов і характеристики горючих матеріалів, а саме впливом погодних умов, лісових горючих матеріалів, умов рельєфу учасників семінару ознайомлювали співробітники Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж, НПП кафедри лісівництва НУБіП України Василь Гуменюк й Олександр Сошенський.

Цікаво, що з гостями-експертами в Сарни також завітала американка Alaina Mallette. Вона проходила стажування в пожежній службі в Мексиці. Дівчина поділилась досвідом управління природними пожежами на прикладі США та Мексики.

DSC_8821
Фото Василя СОСЮКА.

«Ідея сьогоднішнього семінару не лише показати, як можна протистояти лісовим пожежам, дати механізми, перш за все інформаційні, куди звертатись, а й налагодити контакти, поспілкуватись у новому форматі, щоб налагодити взаєморозуміння між усіма причетними до теми сторонами. Розуміємо, що в рамках одного проекту неможливо вирішити всі проблеми сьогодення. Наше основне завдання – розробити план дій. Тому Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж аналізує ситуацію, рекомендує план дій, проводить такі заходи для наших працівників і суміжних користувачів, оскільки власними тільки силами охороняти територію неможливо», – підсумував мету тренінгу заступник директора з наукової роботи РПЗ Ростислав Журавчак. Наприкінці дня стало зрозуміло, що її таки досягнуто, адже всі учасники отримали максимум знань, практичних порад, які зможуть використовувати у своїй нелегкій, але важливій роботі.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz