Не розбудити паличку Коха

Туберкульоз – це хвороба злиденних, переконують лікарі. І країн, і людей. Звичайно, бідність – це один із факторів. Стан імунітету не на тому рівні, щоб боротися з туберкульозною інфекцією.

Збудник – туберкульозна паличка. Її достатньо в навколишньому середовищі, тому що хворі на недугу її виділяють у повітря під час розмови. Ми вдихаємо її, але хворіємо, слава Богу, не всі. У кого імунна система не в змозі подолати, у того розвивається туберкульозний процес, розповідає завідувачка диспансерним протитуберкульозним відділенням КЗ «Сарненська ЦРП» Юлія КАРПОВИЧ.

Пані Юлія закінчила один із найстаріших провідних закладів вищої освіти України – Українську медичну стоматологічну академію в Полтаві, й уже понад 10 років практикує в поліклініці в Сарнах. На початку професійної діяльності трудилася і в Страшевському протитуберкульозному диспансері. Непросту роботу любить і віддається їй сповна, як і всі працівники цього відділення. Молода жінка повернулася сюди після перебування у відпустці з догляду за дитиною через 9 місяців, залишивши маленького синочка на опіку мамі. І дуже вдячна неньці за допомогу.

– Туберкульоз виліковний, головне вчасно виявити недугу й дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, – каже Юлія Карпович.

Вирішила поцікавитись у сарненців, чи бояться вони цієї недуги. Чи остерігаються заразитися? Як намагаються уникнути зустрічі з паличкою Коха? Так, продавчиня Віра вважає, що зараз захворіти туберкульозом дуже легко. Адже спілкуємося з великою кількістю людей і в лікарні, і на вулиці, і в транспорті – скрізь. Тож не можна, на її думку, бути захищеним ні від чого. Просто для неї особисто – вести здоровий спосіб життя, що є певною запорукою не захворіти, сподівається. Хоча моє запитання змусило жінку замислитися.

Мешканець Клесова Олег особисто не боїться заразитись, бо забезпечений у тому сенсі, що має можливість добре харчуватися. Звичайно, знає, що від людей можна підхопити інфекцію, але намагається менше перебувати серед народу.

Пенсіонерка Галина Іванівна теж не страшиться, що занедужає, тому що все тільки на харчування віддає. «Оскільки пенсійного віку, то що ж лишається? Тільки робити собі приємне: обід, вечеря чи піти смачно поїсти», – каже.

Жителька Тинного Ірина підтримує думку попередніх респондентів: «Якщо будете харчуватися добре, то не захворієте. Звісно, скрізь можна занедужати. Просто не треба на це звертати увагу, а жити, як живеться. А чого його боятися?».

Тетяна приймає крижану купіль не лише на свято, а й узимку щодня, тож «такими дрібницями життя» не заморочується.

А от пані Ніна з Довгого зізналася, що насправді боїться захворіти.


Добровільно-примусово

Найпоширеніший спосіб розпізнати туберкульоз – флюорографія. І хоча в поліклініці спостерігаємо чи не найбільшу чергу саме до рентгенівського кабінету, здебільшого йдуть туди в добровільно-примусовому порядку.

Щоб зменшити кількість хворих на туберкульоз, рентгену не завжди достатньо. Таке обстеження виявить недугу тоді, коли вже пізно. Хворіє уже півроку, а може, навіть і більше, тобто ситуація запущена. Виявити туберкульоз на ранній стадії можна, але за допомогою сучасніших досліджень, запевняє Юлія Карпович. Для цього доцільно проводити комплексне обстеження (мікроскопію мазка), здавши аналіз на мокротиння.

Але найперший ворог здоров’я, запевнила лікарка, це не нестача мікроскопів і не застарілість рентгенів, а сама людина. З доброї волі мало хто приходить: пацієнт іде до гінеколога або полікувати зуби, а йому кажуть: спочатку флюорографія, а потім до мене, інакше не прийму (лікаря іншої спеціальності  лаятимуть, що прийняв без флюорографії). Тож людина вимушена примусово це проходити.

Поцікавилась також думкою Юлії Олександрівни про пропозицію виконувачки обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун скасувати щорічну флюорографію – вона назвала цей метод неефективним. Натомість запропонувала замінити флюорографію анкетуванням, а за його результатами лікар сам уже вирішуватиме – відправляти пацієнта на додаткові процедури чи ні.

Лікарка переконана, що відміняти флюорографію ще рано. Туберкульоз – хвороба, яка не болить, але на ранній стадії її можна діагностувати. І мета сарненських лікарів-фтизіатрів – виявити максимальну кількість хворих із відкритою формою. Щодо запропонованого методу анкетування, то його мають тепер проводити сімейні лікарі. Якщо запідозрять хворобу, то направляють хворих на аналіз мокроти, щоб підтвердити діагноз.

Юлія Карпович розповіла, що робити, коли запідозрили, що паличка Коха таки загрожує вам, і які є характерні ознаки туберкульозу. Це скарги на кашель упродовж понад трьох тижнів із виділенням мокротиння, можливий біль у грудній клітці, підвищена температура. Одна з причин поширення сухот – неправильне лікування хворих у попередні роки. Зараз агресивний стан туберкульозу ще й тому, що хворі, які лікувалися, скажімо, ще в 1990-ті роки, неправильно, бо не було всього необхідного. Вони вживали лише один-два препарати, а потрібно було три-чотири. Палички ж виробляють стійкість до цих ліків. Збудник уже звик до такого стану.

І хоча цифри свідчать про те, що кількість таких хворих на туберкульоз зменшилася, захворювання прогресує, бо їх ще не виявили. Просто перебувають удома чи деінде й не звертаються до лікаря. А приходять в занедбаному стані. До речі, на сьогодні Україна на другому місці в Європі за захворюваністю на туберкульоз.

Розмірковуємо, чому так відбувається? Можливо, тому, що держава не приділяла у свій час достатньої уваги й адекватного ставлення, щоб подолати туберкульоз? Тобто фтизіатричну галузь фінансували по залишковому принципу. Та й гроші виділені не доходили в повному обсязі. А зараз складається враження, що про хворих на туберкульоз, як і  ВІЛ-інфікованих, і хворих на СНІД, взагалі забули.

Майже кожен четвертий випадок сухот в Україні – це мультирезистентний туберкульоз. Тобто такий, що не піддається лікуванню дуже ефективними протитуберкульозними препаратами. За кількістю хворих із такою формою ми є одним зі світових лідерів, стверджує в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. За її словами, в Україні за останні 5 років розробили та протестували різні моделі надання амбулаторної допомоги хворим на туберкульоз. Проте ще потрібно багато працювати, щоб вони запрацювали повноцінно.

Фтизіатр Юлія Карпович каже, що паличка Коха дрімає майже в 90 відсотків українців. Вона може й не даватися взнаки. Але до пори до часу. Та й супутні хвороби (наприклад цукровий діабет) чи стрес можуть ослабити імунну систему. Варто не оминати рентген-кабінети й дбати про власне здоров’я. Лікарка радить також вести здоровий спосіб життя, повноцінно харчуватися, а під час лікування стовідсотково дотримуватися призначеного режиму.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz