20 років на варті природи

В МБК «Залізничник» любителів природи рідного краю, Поліського довкілля зібрала чудова нагода – ювілейна дата Рівненського природного заповідника. Адже рівно 20 років тому 3 квітня Указом Президента України його створили з метою збереження в природному стані типових та унікальних природних комплексів українського Полісся.

DSC_2076Першим до присутніх звернувся директор заповідника Василь Бачук, який очолює його з 2002 року. Керівник пригадував нелегкі часи становлення РПЗ, добрим словом згадував своїх попередників-професіоналів, не жалів похвали й для нинішніх колег, адже, вважає, в установі працюють віддані природоохоронній справі люди, трудолюбиві працівники та науковці.

«Починалось усе з нуля. Але очі бояться, а руки роблять, як-то кажуть. З допомогою небайдужих людей, товаришів, власних зусиль DSC_2060облаштували належні умови для праці. Заповідник поволі розбудувався. У 2005 році завершили ремонт адмінприміщення, викупили його. Поступово створювали матеріально-технічну базу. А головне, формувався колектив спеціалістів, які виконують завдання, поставлені перед природними заповідниками», – зазначив Василь Бачук.

До 2014 року на території України було 19 природних заповідників, серед яких Рівненський – другий за розміром. Він розташований на півночі Рівненської області в межах Володимирецького, Дубровицького, Сарненського та Рокитнівського районів. Його територія об’єднує значні за площею болотні масиви, які збережені в природному стані. Основними напрямками роботи закладу є не лише природоохоронна діяльність, а й наукова, еколого-просвітницька. З 2007-го тут діє еколого-просвітницький центр, який показує хороші результати.

За словами директора РПЗ, у світовій практиці прийнято, що заповідні території повинні займати не менше 15% території країни. В цілому в Україні цей показник ледве досягає 5%. Рівненщина ж світової норми дотримується (майже 15%), перш за все, за рахунок територій РПЗ. Тож сподіваються, що надалі показник зростатиме завдяки створенню національних природних парків.

DSC_2091Зрозуміти, наскільки важливою є діяльність заповідників та їхніх працівників, допоможуть цифри. «Якщо в цілому вчені-ботаніки нарахували на українському Поліссі приблизно 3000 видів рослинного світу, то в нашому заповіднику (достовірно встановлено) зібрано в гербарій зразки 1300 видів, тобто більше 40%. Це свідчить, що місце розташування заповідника обрали правильно. Тому наше завдання примножувати його багатства, виявляти нові види, досліджувати їх», – пояснив керівник РПЗ.DSC_2155

Детальніше про функціонування Рівненського природного заповідника розповів заступник директора з наукової роботи Ростислав Журавчак. Помітно, що з кожним роком обсяги роботи, активність, кількість проектів і заходів, ініційованих працівниками, зростали. Тут постійно займаються просвітницькою роботою, активно співпрацюють із навчальними закладами з усієї області. Традиційними тут стали різноманітні конкурси, ознайомчі екскурсії та навчальні лекції для природолюбів.

За ці 20 років у заповідника з’явилося багато друзів, однодумців, колег. Тож, аби поділитися досвідом у сфері збереження природи, на свято завітали чимало гостей, серед яких освітяни Сарненщини, міський голова Світлана Усик, представники ЗМІ, заступник директора по роботі з дітьми районної бібліотеки для дітей Валентина Гольонко, поетеса Тетяна Корнійчук. Кожен з них дякував колективу РПЗ за співпрацю та турботу про збереження природи, а отже, і майбутнього.

Урочисті привітання доповнила також тематична концертна програма за участі творчих колективів, місцевих вокалістів. А учні ЗОШ № 4 підготували винуватцям дійства сценку-сюрприз.

Насамкінець присутні за частуванням креативного торта із зображенням емблеми РПЗ змогли поспілкуватися між собою та подивитися природничу виставку.

DSC_2061
Фото Василя СОСЮКА.

DSC_2141 DSC_2218 DSC_2121 DSC_2080

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz