Заощадити кошти та зберегти природу

Проблема зміни клімату та її наслідків важлива і для міста Сарни. То ж відповідно до рішення міської ради у листопаді минулого року міський голова Світлана Усик  підписала форму приєднання до європейської ініціативи «Угода мерів».

Відповідно до цього документу місцеві та регіональні органи влади взяли на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність і нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях.

DSC_2979Минулого четверга в залі засідань міської ради  презентували план дій сталого енергетичного розвитку та клімату міста Сарни до 2030 року (SECAP) членам виконавчого комітету, представникам водного господарства, Рівненського природного заповідника та засобів масової інформації. Депутатів, на жаль, було лише двоє, хоча були запрошені.

Спікером заходу був президент фонду «Регіональний центр економічних досліджень і підтримки бізнесу» Руслан Щербаков, який пояснив, що підписана угода є стратегічним документом, направленим на забезпечення сталого енергетичного розвитку міст і застосовується в різних країнах світу. У ньому є детальний опис усіх джерел, діяльність яких призводить до викидів парникових газів, заходи з їх скорочення та адаптації до змін клімату, а також часові рамки та розподіл обов’язків. Також формує політику міста  щодо скорочення викидів СО2 шляхом проведення заходів у різних сферах.

DSC_2983
Фото Василя СОСЮКА.

Експерти фонду Руслан Щербаков і Віктор Медвєдєв під час презентації проекту звернули увагу представників міста на те, що лише розробки ПДСЕРК недостатньо. Необхідно постійно працювати над залученням коштів і реалізацією заходів, прописаних у документі, та кожні два роки подавати моніторинговий звіт про їх виконання. Для цього порекомендували в штаті міської ради передбачити посаду енергоменеджера. Практика міст, які вже працюють у цьому напрямку, показала, що такий працівник не тільки окуповує свою зарплату, але з часом приносить реальний прибуток у вигляді економії бюджетних коштів на опалення та освітлення.

Комплексна термомодернізація, встановлення індивідуальних теплових пунктів, заміна світлових конструкцій, дверей – ось перелік першочергових заходів у багатоквартирних будинках, що допоможе заощадити до 50% енергії загалом. Для досягнення мети потрібні значні кошти, які планують отримати як із бюджету, так і шляхом залучення грантів. Також місто розраховує на підтримку власників житла. Наявність плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату є неодмінною умовою отримання грантів чи кредитів на енергоефективні заходи  і для ОСББ. Впровадження заходів з енергоефективності дасть змогу суттєво скоротити перевитрати.

Співпраця влади і громади, направлена на енергоефективні заходи, допоможе зберегти не тільки кошти, а й навколишнє природне середовище рідного міста.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz