Життя після об’єднання: Карпилівка

Обвалене ліве крило школи, цвілі класні кімнати, «муляжний» туалет без каналізаційного стоку, про який декілька років тому не говорив лише лінивий, Будинок культури без шатрового покриття, проблеми з електрифікацією… Такою Карпилівка починала свій шлях до децентралізації наприкінці 2015 року. Здавалося б, не дуже перспективна картина, чи не так?

DSC_4257Ще три роки тому це велике село, попри давню історію, багату обрядовість і шану до традицій, нічим не вирізнялося серед інших населених пунктів району й області. А його жителі, яких у Карпилівці понад дві тисячі, бачили в проживанні на периферії більше недоліків, аніж переваг. І, треба визнати, мали на це реальні причини.

Не плекала марних ілюзій щодо безтурботного майбутнього й тодішня голова сільської ради Ганна Карпець. Район був не в змозі вирішити проблеми кожного села, тож із роками вони лише накопичувались. А на рубежі 2015-2016 років досягнули критичної точки. Районна влада вкотре показала свою неготовність допомогти. Це й спонукало Ганну Свиридівну ризикнути й об’єднатись із надією на реальні зміни.

Нині Карпилівка перебуває в складі Клесівської ОТГ. За словами очільника громади Василя Гриника, за цей час вдалося багато що зробити для покращання життя в селі. Втім, не зраджуючи народну мудрість «краще один раз побачити, ніж сто разів почути», минулого тижня навідались у Карпилівку.


 

Вони ті, хто торував шлях

DSC_4255«У 2015 році не було навіть половини законодавчої бази, що є на сьогоднішній день. Тобто фактично тоді вони йшли в темноті зі свічкою в руках. Вони – ті, хто торував шлях», – так про Клесівську ОТГ каже експерт із питань децентралізації Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування Михайло Шелеп. Те, що справді було так, підтверджує колишній голова Карпилівської сільської ради, а нині староста с. Карпилівка Ганна Карпець. Пригадує, як на початку процесу утворення об’єднаної громади їй не спалось ночами через труднощі, переживання та найбільше – відповідальність за громаду, яку не має права підвести. Проте, хто не ризикує, той не виграє. В чому ж виграла та чи є поразки в карпилівчан, цікавились у Ганни Свиридівни.

–  Як населення поставилося до нової реформи?

–  Думки депутатського корпусу та жителів села розділились приблизно порівну. Половина підтримували шлях до змін, інші були налаштовані проти впровадження реформи. Були й такі, яким було просто байдуже. Тож доводилось переконувати.

DSC_4245– А зараз, як вважаєте, люди задоволені?

– Наші люди, на жаль, рідко чимось задоволені сповна, на більшість ситуацій вони дивляться однобоко, часто помічають негатив, а ось позитивні зміни переважно ігнорують. Але з іншого боку, коли подивитись, скільки вже зроблено, переконуєшся, що це хороша реформа, і ми не дарма одні з перших почали її впроваджувати. За ці три роки понад 10 мільйонів гривень виділили лише на Карпилівку, раніше в село такі кошти ніколи не залучали.

– Порівняно з посадою сільського голови в старости стало менше повноважень? А обов’язків?

– Це абсолютно різні посади, в кожної з яких свої повноваження. Наприклад, фінансова складова вже не в моїй компетенції. В Карпилівці немає ні бухгалтерії, ні фінансового відділу. Моїм основним обов’язком є управління селом, також виконую певні нотаріальні дії, що стосуються населення (видача довідок, довіреностей). Тобто моє завдання прислухатись до жителів і дивитись, що потрібно зробити в селі, та звертатись із пропозиціями в селищну раду. Після того, як я була головою п’ять років, на посаді старости почуваюсь, як у раю.

– Можете назвати три основні досягнення Карпилівки в складі ОТГ?

– Перш за все, найбільше зроблено в галузі освіти. Це ремонт школи та садочка, закупівля обладнання, забезпечення дітей і вчителів усім необхідним для продуктивного навчального процесу. Друге – культура. Дах Будинку культури повністю протікав, тож його перекрили. Провели інтернет туди та в інші установи села. Є здобутки й у галузі медицини, адже в Карпилівці будують нову амбулаторію.DSC_4238

– Над чим плануєте працювати в найближчому майбутньому?

– Перспектив багато, тому розповім про найбільш реальні. Серед планів – перекрити частину садочка, адже іншу вже перекрили, відремонтувати ФАП у Рудні Карпилівській, зробити опалення в Будинку культури, сільській раді, побудувати Центр безпеки. Також уже розробили проектно-кошторисну документацію на дорогу до Карпилівки. Голова облдержадміністрацій Олексій Муляренко пообіцяв, що дорогу нам таки зроблять, бо наш проект уже пройшов експертизу й чекає погодження в столиці.


Наповнена учнівським духом

Розпочали оглядини села з місця, яке у 2016 році стало без перебільшення публічним – Карпилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Сюди навідувались журналісти, районна влада, представники обласної, але привід був невтішний – обвал приміщення, яке потрібно було рятувати. Не дивно, що саме на капремонті цього закладу DSC_4266зосередилась новостворена ОТГ. Нині про те, що будівля школи доволі старенька та їй загрожувала руйнація, можна лише здогадуватись. Тут відремонтували дах, замінили вікна та двері, закупили 10 швейних машинок, у молодших класах стоять телевізори, придбали обладнання для кабінетів географії та хімії, мультимедійний комплекс. А в майбутньому планують вдосконалити фасад. Пересвідчились також, що туалет для початкових класів уже справно функціонує. Усе це завзято демонструвала завгосп Таїса Степанець. Навіть коридори навчального закладу створюють затишну атмосферу, вони розмальовані, прикрашені творчими роботами школярів, корисною інформацією – наповнені учнівським духом.

DSC_4287Директор школи Володимир Галушко очолює заклад уже 14-ий рік, тож може порівняти, як він функціонував до та після передачі повноважень на місця. «Фінансово в той час було важко. Не вистачало грошей на капремонти, хоча поточні проводили щорічно. Коли перейшли в громаду, забезпечення стало помітно кращим. Постійно оновлюється матеріально-технічна база: отримуємо нові комп’ютери, ноутбуки», – пояснює. Зміни працівники освіти вбачають навіть у таких дрібничках, як забезпечення офісним папером, засобами для поточних ремонтів, додатковими навчальними матеріалами, адже раніше вирішення цих питань було проблемою виключно педагогічного колективу.

DSC_4282Директор також вважає, що покращання умов навчання, матеріально-технічної бази вже позитивно відображається на успішності учнів. «Цьогоріч маємо понад 70 переможців і призерів у різних олімпіадах і конкурсах районного й обласного рівнів. У минулому році було на порядок менше. Тому довго доведеться вручати грамоти на святі Останнього дзвоника, – жартує Володимир Васильович.

Нещодавно учні 10-х класів Карпилівської ЗОШ повернулись із Києва, де проходили тренінгові заняття Zero Waste School від благодійних фондів Klitschko Foundation та The Coca-Cola Foundation. До слова, з району туди пройшли лише два навчальні заклади з Клесівської ОТГ, а DSC_4277всього для участі в столиці відібрали 100 шкіл із 1100 заявлених. Староста Ганна Карпець сподівається, що ці знання, передані карпилівчанам, стануть першою сходинкою до впровадження сортування сміття в селі.

Нині в закладі навчаються 452 школярі. З власного педагогічного досвіду Віктор Галушко робить висновки, що загальна грамотність дітей знижується, і корінь цієї проблеми варто шукати в комп’ютеризації, адже вони менше читають, пишуть і запам’ятовують. А ще, на жаль, старшокласників видобуток бурштину цікавить більше, ніж підручники. І це, на думку педагогів, справжня біда.


Оновлений культурний центр села

DSC_4291«Багато років це приміщення повністю протікало, у ньому «цвіли» стіни, вікна, тому потрібно було часто замінювати тюлі та штори, що швидко псувалися», – розповідає Людмила Мартинюк, яка вже шостий рік очолює Будинок культури.

Тепер заклад перекрили, провели туди інтернет, закупили нові офісні меблі, комп’ютерну техніку, музичну апаратуру, сценічні костюми. «А це серйозні суми, на які раніше не розраховували, – пояснює Людмила Адамівна. – Ми й тоді непогано заробляли, але багато вкладали в Будинок культури, бо ж це культурний центр села, який повинен належно виглядати. А зараз нам усе постачають. Важливо, що до нас прислуховуються і не відмовляють. Які б прохання були до керівництва громади, вони завжди намагаються їх виконати».

Нині в закладі з’явились також платні послуги, зокрема функціонують теніс, спортивна кімната.

Карпилівчани більше полюбляють співати. Вокалом займаються і молодь, і старше покоління. Створили новий фольклорно-автентичний колектив, на базі закладу займаються ансамбль «Дивограй», «Троїсті музики», яким донедавна бракувало інструментів, але тепер придбали баян. Є також дитячий фольклорно-етнографічний ансамбль «Оберіг», який отримав звання зразкового. Усіма цими колективами опікуються DSC_4294директор закладу та художній керівник. Діти також хочуть займатись танцями, для чого вже відвели зал, облаштований дзеркалами та поручнями. «Але спочатку потрібно побудувати котельню, що обслуговуватиме зокрема Будинок культури, та знайти викладача», – додає староста Ганна Карпець. Тоді ж у заклад переміститься філія музичної школи, яка тимчасово перебуває в дитсадку.

Завідувачка публічною бібліотеою, що розміщена в тому ж приміщенні, Валентина Романчук працює в книгозбірні 15-ий рік. Жінка надзвичайно тішиться, що отримала ноутбук і кольоровий принтер. Каже, що бачить користь для людей у децентралізації, тож залюбки пояснює це односельцям у рамках проекту “Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Украіні” (ПУЛЬС), який реалізовує Карпилівська бібліотека спільно з ГО “Сприяння розвитку села”. Люди такими заходами цікавляться, особливо молодь. Наступний задум, який мріє втілити, – комп’ютерна кімната вільного доступу до мережі. Для цього Валентина Миколаївна написала проект бюджету участі, тож сподівається, що він знайде підтримку в громади. «Не кожна дитина має ноутбук удома. В бібліотеку приходили б учні та студенти, щоб попрацювати та відпочити. Та й старше покоління також зможе поспілкуватись скайпом з родичами, почитати новини», – з ентузіазмом говорить про плани завідувачка.


У дитсадку як у казці

DSC_4360А ось завідуюча дитсадком «Дзвіночок» Алла Никончук уже свої творчі задуми втілила. За кошти громадського бюджету на території дитсадка облаштували сучасний дитячий майданчик.

Алла Миколаївна очолює дошкільну установу з моменту її відкриття у 2010-му й дотепер. Пам’ятає, як сильно хотіла, щоб у Карпилівці був дитсадок, тож докладала максимум зусиль: переймала досвід у сусідів, училась правильно вести документацію, спілкувалась із батьками. Зрештою заклад почав функціонувати з однією групою, яку відвідували 22 дитинки. Нині тут уже три групи та є потреба відкрити ще одну, адже на черзі аж 80 малюків. Завідуюча сподівається, що четверта таки запрацює, адже ділять приміщення з медиками, а вони скоро переїдуть у нову амбулаторію.

DSC_4344Увійшовши всередину, потрапляєш у казку, без алегорій і перебільшень. Стіни вкриті суцільними мультиплікаційними та казковими сюжетами. Це, мабуть, найрозмальованіший дошкільний навчальний заклад, який доводилось бачити. Ці малюнки – справа вмілих рук і плідної праці всього колективу. Помітно, що дітям тут затишно та спокійно.

Алла Никончук за сумісництвом депутатка Клесівської селищної ради, тож принагідно запитала, як працюється в об’єднаній громаді. «Спочатку було побоювання, що нас меншість і пропозиції по Карпилівці не знайдуть підтримки, проте вони розвіялися вже на перших сесіях. У нас чудовий депутатський корпус. Ми підтримуємо один одного й приймаємо рішення на користь усієї громади, не зважаючи, чи це Клесів, Карпилівка чи Карасин», – пояснила Алла Миколаїіна.


«Районка» – лідер передплат

DSC_4377Наприкінці візиту завітали в поштове відділення. Воно, на жаль, на фоні інших адмінбудівль села виглядає дещо занедбаним. Нині поштові послуги в Карпилівці та Рудні забезпечують дві листоноші та заввідділенням Ніна Пісна. Жінки розповіли, що реформування Укрпошти поки що ніяк не вплинуло на їхню роботу, пресу доставляють вчасно, а лідером передплат залишаються «Сарненські новини».

Упродовж усієї екскурсії селом староста Ганна Карпець була з нами. З кожним наступним відвіданим об’єктом її настрій помітно покращувався, ніби вона заново пережила кожну зміну в Карпилівці. А наприкінці зустрічі Ганна Свиридівна таки зізналась, що об’єднання стало правильним рішенням, а як буде далі – час покаже.

DSC_4332
Фото Василя СОСЮКА.

DSC_4309 DSC_4264 DSC_4243 DSC_4239 DSC_4354

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz