Науковці України вивчали Полісся

48 науковців із усієї України зібралися в Сарнах на науково-практичну конференцію, присвячену 20-річчю Рівненського природного заповідника, під назвою «Природа Полісся: дослідження та охорона».

DSC_9437Організатори дійства намагалися створити учасникам максимально комфортні умови роботи та показати гостинність мешканців Поліського краю. Але не так сталося, як гадалося.

Зареєструвавшись у четвер, 13 червня, у ДПТНЗ  «Сарненський професійний аграрний ліцей», науковці  не змогли провести пленарне засідання – пів міста на невизначений відрізок часу того дня залишили без електрики. А без неї аж ніяк. Тож директор заповідника Василь Бачук, вибачившись перед гостями, запропонував продовжити роботу в приміщенні адмінбудівлі РПЗ. Справжніх науковців труднощі не лякають, тож дуже скоро всі учасники конференції уже слухали виступаючих у затишному актовому залі адмінбудівлі заповідника. Василь DSC_9469Анатолійович розповів присутнім про роботу наукового закладу за минулі роки. Наступними своїм баченням ситуації та планами на майбутнє з учасниками поділилися заступник Міністра екології України Василь Полуйко та представники з обласного центру.

Після невеликої перерви на каву і чай та ознайомлення з музеєм природи, науковці дружно вирушили на масив «Сомине» Рівненського ПЗ, розміщений на території Карасинського лісництва. Там гості з різних куточків України ближче познайомилися з Поліссям, пройшовши науково-дослідним маршрутом за екскурсоводом – начальником науково-дослідного відділу РПЗ Михайлом Франчуком. Навіть місцевим представником було цікаво DSC_9563послухати змістовні розповіді спеціаліста про болото, тваринний і рослинний світ, історичні екскурси в  його минуле,  а що вже казати про науковців з інших регіонів.

Йдучи один за одним «конкою» (дамбою, насипаною селянами за часів Польщі), побачили червонокнижні види рослин та місця, де мешкають бобри. Розповідав пан Михайло про декілька особин місцевої рисі, за якими він давно спостерігає. На запитання про диких кабанів, відповів, що через свинячу чуму їх тут майже не лишилося. «А чий хвостик сховався у траві? – поцікавилися допитливі пані. – Мабуть, мідянки, – ми ж на зміїному маршруті».

DSC_9510Канали у цій болотистій місцині, разом з бетонними дотами, збудованими свого часу поляками, використовували для військових потреб… До розмови долучилась ще один науковець Марія Юсковець, яка  повідала, що серед флори заповідника налічують 54 рослини, та 89 – тварин і птахів, занесених у Червону книгу України. Сомине та Сира Погоня є частиною найбільшого в Україні болотного масиву Кремінне. Саме тут можна побачити унікальні рослини та рідкісні види тварин і птахів. Усі масиви заповідника мають статус водно-болотних угідь міжнародного значення. Під час руху науковці не лише слухали розповіді, але й фіксували навколишню красу на фотоапарати, уважно розглядали рослинки, навіть примудрилися посмакувати ягодами чорниці. А ще старанно оборонялися від жалючих комах, і захоплювалися DSC_9559неймовірною кількістю метеликів, що траплялися на ходу. У кінці екскурсії всі нарешті побачили неймовірну красу поліського озера Сомине, а після прогулянки  під палючим сонцем вмилися у його чайного кольору освіжаючою водоюі.

За дружньою вечерею линули теплі побажання та схвальні бесіди науковців про те, як вміло, з користю для навколишньої природи і в той же час і любителів відпочинку ведуть справи в сусідній Білорусі та європейських країнах. Тож нашим представникам влади є в кого переймати корисний досвід. Були й розповіді із серії мисливських побрехеньок. Наприклад, про те, як нещодавно працівники заповідника побачили козла, який тікав озером від вовка…

DSC_9448Наступного дня науковці поринули в роботу на секційних засіданнях, де обговорили теми лісової екосистеми Полісся, флори та рослинності, фауни, рекреаційного й туристичного потенціалу нашого краю та еколого-освітньої діяльності. Всього заслухали та обговорили 23 доповіді, кожна з яких висвітлювала важливі аспекти дослідження та збереження природи Поліського краю. Основна частина конференції на цьому завершилась, але охочим працівники Рівненського природного заповідника організували екскурсію Рівненщиною. Тож суботнього ранку ознайомилися з дивами природи в Березнівському дендропарку та Музеї лісу, що біля міста Костопіль.DSC_9530

Фото Василя СОСЮКА.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz