Утриматись не можна купатись,

а де поставити кому – вирішуйте самі

Якщо цьогорічний травень надовго запам’ятається сарненцям щедрими дощами, то початок літа – жагучою спекою. У такі дні робочий процес стає складнішим, адже підсвідомо вже плануємо відпочинок. Тож, коли думками ти вже на курорті, але до омріяної відпустки ще далеко, справжнім порятунком стають місцеві водойми. В цьому плані жителям Сарненщини повезло, адже крім того, що живемо «над Случанськими берегами», край багатий озерами, кар’єрами, ставами. А от наскільки безпечно та зручно в них купатись – зовсім інше питання, яке й спробуємо з’ясувати, відвідавши деякі з улюблених місць відпочинку сарненців.

Водойми оцінювали за декількома критеріями. Найперше – якість води. Дивно, але чимало відпочиваючих зізнались, що не переймаються придатністю водойм для плавання, а купаються, де звикли. Фахівці Сарненського міжрайонного відділу лабораторних досліджень Рівненського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України щорічно беруть проби води для дослідження за різними показниками, тож посилатимемось на їхні результати. Втім начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Управління Держпродспоживслужби в Сарненському районі Павло АРТЕМИШИН пояснив, що невідповідність води за певними показникам не тотожна забороні купатись, а є скоріше рекомендацією для населення, адже попереджений – значить озброєний.

Наступний не менш важливий критерій – особливості пляжної зони. Взагалі словосполучення «пляжна зона» є гіперболізацією того, що доводиться бачити біля більшості водойм. Адже за тлумачним словником пляж – прибережна смуга моря, озера, річки, зручна для купання, сонячних ванн. Тож наші пляжі, очевидно, дикі.

Іншими критеріями стали чистота та наявність додаткових умов для зручного відпочинку. А наостанок зібрали цікаві факти про кожну з водойм.


Річка Случ

DSC_1791Більшість учених схиляються до думки, що річці дали назву слов’яни. Її пов’язують або зі словом «слукий», що означало «кривий», адже русло річки досить звивисте, або «слути» – «текти».

Якість води. На міському пляжі річки Случ вода не відповідає нормам за мікробіологічними та паразитологічними показниками. Так, відповідно до гігієнічного нормативу індекс ЛКП (лактозопозитивної кишкової палички) до 5000, тоді як у Случу він досягнув 240000. А ще у воді виявили аскариди Askaris Lumbricoides.

Особливості пляжної зони. Біля Случа є піщана зона, де можуть засмагати любителі сонячних ванн. Не проблемно знайти тут і затінок. Правіше та лівіше від пісочного пляжу вкрите травою узбережжя річки можна назвати пікніковою зоною, адже навіть у будні тут можна зустріти людей.

Чистота. Набережну річки Случ можна назвати чистою. Поодиноке сміття доводилось бачити лише в кущах обабіч річки, де очевидно відпочивали люди.

DSC_1785Додаткові умови для відпочинку. Обравши відпочинок на річці Случ, будьте готові до того, що тут немає туалетів. Хоча, треба зазначити, що їх тут встановлюють на період святкувань, масових заходів тощо. Також на міському пляжі є декілька лавок під накриттям і без, місце для пляжного волейболу, перевдягальня. Неподалік розташований дитячий майданчик, що є безперечним плюсом, якщо відпочиваєте з дитиною. А от конструкції дерев’яних грибочків, які мали б слугувати накриттям від сонця, вже зовсім понівечені. Втім, уже скоро ситуація може змінитись. У міській раді повідомляють, що незабаром почнуть удосконалення, тобто реконструкцію прибережної території річки Случ.

Цікаві факти. Існує матеріальне свідчення того, що навігація Случем функціонувала ще на початку нової ери. Про це свідчать знахідки в річці та притоках римських монет часів імператора Марка Аврелія (правив у 161-180 рр.), імператора Діоклентіана (правив у 284-305 рр.), грецьких монет.

DSC_1714У квітні 2012 року мала планета № 251001 отримала назву Случ на честь річки.


 

Озеро Селянське

Цікавих документальних фактів немає. За переказами місцевих старожилів, озеро колись мало назву Християнське, бо в ньому приймали хрещення. З часом через низку обставин його почали йменувати Селянське.

Якість води. За мікробіологічними, паразитологічними та санітарно-хімічними показниками озеро Селянське відповідає вимогам.

DSC_1724Особливості пляжної зони. Умовно прибережна зона озера Селянське поділяється на два пляжі, один з яких «дитячий». Окрім двох піщаних заходів у водойму, берег вкритий невисокими заростями.

Чистота. Ні водойма, ні берег не засмічені, хоча побачили декілька порожніх пляшок й упаковок. На березі є ящики, що слугують смітниками для відпочиваючих.

Додаткові умови для відпочинку. Туалету немає. На «дитячому» пляжі є одна лавочка та металева конструкція для фізичних вправ.


Гребний канал

DSC_1776Якість води. Не відповідає за мікробіологічними показниками: індекс ЛКП>240000.

Особливості пляжної зони. На Гребному каналі лише один піщаний вхід у водойму. Інша територія вкрита рослинністю.

Чистота. Подекуди на прибережній лінії є мішки, вщент набиті сміттям. Неподалік можна знайти залишені відвідувачами речі, пластик, інші відходи.

Додаткові умови для відпочинку. Їх тут просто немає.


Орлівський кар’єр

На окраїні Сарн розташувалась водойма, куди щодня влітку з’їжджаються сотні людей (переважно батьки з малими дітьми чи школярі), щоб покупатись у кар’єрі. Саме так називають місцеву водойму, в якій знайдено три живі джерела. На двох берегах водойми відпочивають поціновувачі водних процедур, а на інших двох – знаходять поживу та цікаве дозвілля рибалки.

DSC_1757Якість води. Цікаво, що за результатами досліджень минулого року ця водойма була повністю придатною для плавання. Нині ж кар’єр не відповідає нормам за мікробіологічними показниками (індекс ЛКП >240000) і паразитологічними (виявлено аскариди).

Особливості пляжної зони. Прибережна територія кар’єру майже повністю вкрита білим піском, тож зайти у воду тут можна з будь-якого боку.

Чистота. Поблизу кар’єра стоїть металева бочка-смітник. Тож сміття на водоймі не побачили.

Додаткові умови для відпочинку. На прибережній території є столик на чималу компанію, лавочки та навіть туалет! А ще імпровізований дерев’яний трамплін, з якого дітвора стрибає у воду.


Коплище

Каменаха, Коплище, Голубе озеро – ці слова уособлюють місце відпочинку, що розташоване у мальовничому куточку неподалік селища Клесів. Це озеро створене людиною, колись тут видобували граніт. У 60-х роках минулого століття роботи припинили і кар’єр наповнився неповторного кольору смарагдовою водою. Згодом штучне озеро стало улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів. Неначе коштовний камінь, воно загубилось серед високих сосен. Прозора вода, крізь яку видно каміння, створює ілюзію, що дно близько, та насправді глибина сягає 60 м.

65214108_1551406934992867_4253423529044738048_nЯкість води. За мікробіологічними, паразитологічними та санітарно-хімічними показниками кар’єр Коплище відповідає вимогам.

Особливості пляжної зони. Насипана піщана лінія подекуди чергується зі скалистими обривами над водоймами. Варто зауважити, що, окрім певних ділянок, спеціально облаштованих для входу у водойму, дно – кам’яне й нерівне.

Чистота. Берег і водойма доглянуті й чисті. На території вистачає контейнерів, більше того вони розраховані на сортування сміття.

Додаткові умови для відпочинку. Тут є альтанки, мангали, гойдалки, майданчик для волейболу – словом усе для повноцінного відпочинку. Щоправда, заїжджаючи сюди транспортним засобом доведеться заплатити 30 грн.

Цікаві факти. Вода в кар’єрі має велику лікувальну силу – вона лікує захворювання шкіри та навіть покращує настрій. А ще Коплище входить у ТОП-5 найгарніших водойм Рівненщини, де можна бюджетно відпочити.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz