Ще село чи вже місто: репортаж з приміської Орлівки

Село Орлівка, підпорядковане Костянтинівській сільській раді, примикає до Сарн. Тож не дивно, що його жителі зовсім не почуваються віддаленими від райцентру, як це зазвичай буває в селах, та не помічають різниці між життям у місті й селі.

DSC_3530-2З якого б боку ви в’їжджали в Орлівку, таблички з назвою населеного пункту не помітите. Про початок його сповістить лише традиційний придорожній хрест. З першого погляду може здатись, що село досить маленьке. Втім, варто хоча б трохи зануритись углиб, як переконаєтеся, скільки старих будиночків і сучасних новобудов, в яких проживають 732 місцевих жителя, а також віддалених вуличок приховує. Саме з них мешканцям доводиться добиратись до магазину понад 3 км. Серед інших труднощів, що роблять життя в Орлівці не таким комфортним, називають незадовільний стан центральної дороги та відсутність тротуарів. Справді, дорогою до Орлівської ЗОШ І ступеня їх немає, тому щодня батьки переживають за безпеку дітей, адже рух DSC_1763-2транспорту через вулицю Ковельську та село досить жвавий. Натомість декілька тижнів тому біля початкової школи встановили новий дитячий майданчик, тож подвір’я навчального закладу не пустує навіть улітку.

Ще одним улюбленим місцем відпочинку орлівців є кар’єр. Люди з гордістю розповідають, як доглядають за водоймою всією громадою. Нещодавно навіть проводили «суботник». Утім, таке захоплення кар’єр викликає не в усіх, дехто з жителів досі вважає його незаконно облаштованим. До слова, за результатами дослідження Сарненського міжрайонного відділу лабораторних досліджень Рівненського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України, купатись там не рекомендують.


Влітку навіть лікуватись ніколи

У післяобідню пору у фельдшерсько-акушерському пункті, що розташований у приміщенні КЗ «Обласна психіатрична лікарня c. Орлівка», відвідувачів майже не було. «У селі розпочався ягідний сезон, тож за амбулаторною допомогою звертаються нечасто, бо людям просто ніколи», – пояснила завідуюча Наталія Гончар. Вона очолює медзаклад із 2011 року. Ліками та всім необхідним для роботи з населенням забезпечені.DSC_3478-2

Наталія Іванівна розповідає, що в селі чимало багатодітних сімей. Нині тут проживають 11 дітей до року та 258 – які неповнолітніх, а також спостерігаються чотири вагітні.


 

Головне – задовольнити смаки клієнтів

У крамниці познайомились із місцевою підприємницею Галиною Шиловець. Магазин «Юрліка», так би мовити, центральний в Орлівці, адже за 14 років існування завоював хорошу репутацію та довіру серед жителів. Тут можна знайти як товари першої необхідності, так і господарські. Галина Гнатівна пояснює, що між Орлівкою та Сарнами хороше сполучення, тож основні закупи люди роблять у місті. Але частенько заходять і в «Юрліку», щоб придбати щось смачненьке на місці, тому підбирає товари сумлінно, аби задовольнити смаки кожного.

DSC_3514-2


 

Чорничний урожай Бубликів

Про сім’ю Бубликів розповіли односельці, а вже за декілька хвилин спілкування з її юними представниками стало зрозуміло чому. Вихованість, культура спілкування, взаємодопомога, працелюбність – те, що вдалось помітити в парубках відразу.

У післяобідню пору В’ячеслав, Вадим, Максим й Андрій ідуть по чорниці вже вдруге за день. Зібравши вранці перший чорничний урожай, повернулись додому, щоб допомогти сестрам по господарству, зробити необхідні справи біля будинку, а тоді знову в ліс. Ввечері везуть здавати ягоди в сусідню Костянтинівку – так вигідніше.

DSC_3525-2

Олег і Світлана Бублики виховують 6 синів і 4 доньки. У дівчат також ягідний сезон, щоправда, на подвір’ї: обривають вишні, закривають варення і компоти. З ними залишають і 6-річного Олега. «Бо він поки що збирає ягоди лише собі в рот», – жартує старший брат В’ячеслав.


 

«Доки дійду до магазину, то і їсти перехочеться»

70-річна Надія Пентило проживає в селі Орлівка все зріле життя. «Народилась у Зносичах. А сюди мене купили. Колись 1 рубль 50 копійок давали за дівчину, як розписувались», – ділиться спогадами.

Каже, що за ці роки зовсім не відчула суттєвих змін у селі: «46 років живу тут. І мені однаково». Працювала на фермі, але мусила покинути, тож отримала малу пенсію. «Я не могла доробити до пенсії, бо маю дитину-інваліда. Усі ж знали, які в мене обставини та як важенько її доглядати, але кому до того діло», – бідкається.

Надію Пентило застали в робочому процесі – гребли сіно з онуком Миколою, який, за словами бабусі, завжди їй допомагає. Тримають коня, адже робоча сила потрібна в господарстві, та й іншим служить за якусь копійку.DSC_3542-2

«А я вже була раз у газеті», – ділиться жінка. Тоді її фотографували як матір, яка випроводжає сина на війну. «Руслан був там півтора року. Навіть поранення отримав. Поповиглядала мати, попоплакала день і ніч. Але, слава Богу, повернувся, хоч і не таким, як був». Зараз з ним і проживає. Дочка також живе неподалік, тож часто до бабусі навідуються внуки, яких у неї восьмеро, й одна правнучка.

«До магазину нам важко добиратися. Бо біля нас ніякий транспорт не їде. Така забита вулиця. А поки зайду за 3 км, то назад не можу прийти, вже й хліба тоді не хочеться. На велосипеді їздить не вмію, то й сиди бабо. Отак ми тут живемо, – роздумує жінка та продовжує: От колись я жила у великому селі, там крамниць багато, все є, а тут шо? Добре, що в мене вельми хороша подружка Марійка по сусідству. То є до кого піти, поговорити».

DSC_3490-2
Фото Василя СОСЮКА.

DSC_3503-2 DSC_3496-2

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz