Петро Крот: «Ніхто, окрім нас, на нашій території не наведе ладу, жоден президент, політик чи партія»

Після подій Євромайдану новий уряд розпочав національний проект «Децентралізація», ухваливши 1 квітня 2014 року Концепцію реформування місцевого самоврядування і територіальну організацію влади в Україні.

IMG_20190808_171843Головною метою реформи є передача від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень, ресурсів та відповідальності. З моменту вступу в дію закону на політичній мапі Сарненського району створили Клесівську та Немовицьку об’єднані територіальні громади. І ось, згідно з Постановою ЦВК, 30 червня 2019 р. отримала право на існування третя за ліком об’єднана громада – Степанська із центром у смт Степань. Новоутворена община з’явилась шляхом злиття Степанської селищної ради (смт Степань, села Грушівка, Двірець, Калинівка, Мельниця, Труди) та Кузьмівської сільської ради (села Кузьмівка, Волоша, Підгірник, Яблунька) загальною територіальною площею 222,81 км2 і чисельністю, за останніми даними 7177 осіб.

На посаду голови ОТГ претендували чотири кандидати, але найбільшу прихильність виборців здобув Петро КРОТ. (Досьє. Народився в смт Степань 26 квітня 1956 року. Громадянин України. 1972 року закінчив Степанську середню школу й поступив у Рівненський автотранспортний технікум. 1976-1978 р.р. – служба в армії. 1978-1979 рр. – водій Степанського будинку культури. 1979-1986 рр. – працює в Степанському міжколгоспбуді. 1986-2001 рр. – служба в рядах МВС. З 2001 р. – на пенсії. З 2003 р. – приватний підприємець. Дружина – Лариса Миколаївна, діти – Валентина та Сергій. Проживає в смт Степань).

Тож поспілкувався з новообраним очільником Степанської ОТГ, аби дізнатися про стан справ у громаді й основні орієнтири, спрямовані на її соціальний та економічний розвиток.

– Отож вітаю, Петре Володимировичу, з новообраною і відповідальною посадою у Вашому житті.

– Дякую! Щиро дякую також тим людям, які висловили мені свою підтримку, яку намагатимусь виправдовувати впродовж своєї каденції.

– Перше питання, воно, мабуть, і буде ключовим у нашій розмові. Який період переходу на власний незалежний бюджет, аби Степанська ОТГ змогла повноцінно функціонувати у фінансовому устрої?

– Щодо державної субвенції, то її варто очікувати лише з 1 січня 2020 року. На жаль, до кінця поточного року йдемо та будемо йти із прийнятими окремими бюджетами для Степанської селищної та Кузьмівської сільської рад. Тобто кожна із колишніх територіальних одиниць рухатиметься з тими грошовими надходженнями, що були закладені до цього. Змінити нічого не можемо, хоча й воліли б, адже роботи нині вкрай багато. Робочі одиниці залишилися незмінними, але навантаження збільшилося в рази. Нині чотирнадцять працівників обох рад змушені працювати приблизно за сорок, які мають бути в розпорядженні адміністративного штату Степанської ОТГ згідно із законодавством і реформою децентралізації. Також основні дії спрямовані на переоформлення документації. Особисто мені доводиться більшу частину робочого часу проводити з паперами. Також виникають різноманітні незручності з тою ж таки фінансовою документацією, бо маємо два головних бухгалтери (степанський і кузьмівський), а печатка на документах має були лише одна. От і постає дилема: чия?

Потрібно створювати інформаційний сайт для висвітлення діяльності ОТГ, але зараз фінансово не спроможні. Така ж доля і багатьох посад. Тому наразі всі нагальні потреби змушені вирішувати самотужки.

– Стосовно КЗ «Степанська районна лікарня», чого варто очікувати?

– Наша основна проблема полягає в тому, що Степань розташований за 55 км від районного центру, а також стан доріг, які ведуть до селища, бажає бути у рази кращим. Майже сто відсотків із них не мають якісного асфальтованого покриття, тому жителі прилеглих сільських рад воліють за краще лікуватися в Сарнах чи навіть Рівному. Звісно, це потягнуло за собою збільшення чисельності пацієнтів у районних і обласних центрах, а це, у свою чергу, фінансування з боку держави. Тому сучасне медичне обладнання також спрямовують у ті лікарні, де більший наплив пацієнтів. І КЗ «Степанська районна лікарня» в цьому відчутно відстає.

IMG_20190808_171446Неодноразово цікавився цим питанням. За останні десятки років, у порівнянні з минулими, зменшилась і кількість пологів. Тому моє завдання полягатиме в тому, аби відродити колишню пологову славу Степаня. Люди мають зрозуміти, що відправлятися в дорогу з породіллею за десятки кілометрів вкрай небезпечно. Особливо взимку, коли снігом перемітає Малинське перехрестя. Буває іноді, що маршрутки з Рівного не йдуть до нас по дві доби. Тому варто задуматися над цим.

Також хвилює питання з надання екстреної медичної допомоги. Нині підготували колективне клопотання й прошу підтримки в голів навколишніх сільських рад, районного керівництва, аби з бюджету Рівненської обласної ради виділили кошти на придбання сучасної медичної карети швидкої допомоги. Зараз маємо лише одну одиницю такої техніки, але й вона не в належному стані через свій поважний вік. Ми, по суті, обслуговуємо до 20 тисяч населення, а для однієї машини це досить складно. Не дай Боже в дорозі зламатися або ж хтось ще зателефонує про невідкладну допомогу. Тому доречно також додатково відкрити й реанімаційне відділення із сучасним медичним обладнанням.

– На разі функціонує два приміщення лікарні, а це певні додаткові затрати, особливо, коли розпочинається опалювальний сезон. Вживатимете якісь заходи оптимізації чи все залишиться на своїх місцях?

– Звичайно, тут у нас великі затрати, тому поступово будемо змушені вдатися до більш радикальних заходів. Плануємо поетапно скоротити кількість ліжко-місць й облаштувати медичну галузь в одному приміщенні, аби вона не була такою розгалуженою. Зробити її більш доступною і компактною. Цей вимушений крок зумовить хоча б частину коштів заощадити для інших соціальних проектів. А тому найближчим часом маю намір поїхати в Деражненську ОТГ, що в Костопільському районі. Там практично такі ж установи, як і в нас. Це стосується не тільки лікарні, а й Будинку дітей і молоді, музичної школи. Планую в сусідів перейняти досвід для виходу з цієї досить непростої ситуації. Проте, підкреслюю, я особисто обома руками за те, щоб КЗ «Степанська районна лікарня» мала право на своє повноцінне існування, бо здоров’я людини – це найцінніше, що в нас є.

– А які перспективи освітньої галузі? Особливо цікавить ситуація зі створенням відділу освіти, молоді та спорту Степанської ОТГ. Коли він почне функціонувати?

– Щодо діяльності цього підрозділу, то готуємо документацію, аби з нового календарного року цей відділ із перших днів запрацював у повноцінному режимі. Наразі вивчаю досвід Клесівської та Немовицької ОТГ. Нещодавно відвідав два обласні семінари, які почергово проходили в Клесові та Немовичах і стосувалися базових питань, навиків і досвіду роботи у відділі освіти, молоді та спорту.

IMG_20190808_173724З одного боку нам «плюс» у тому, що відповідне фінансування матимемо на початку наступного року. Є час оформити відповідні документи й запозичити досвід у колег. Уже зараз маємо підготувати кабінети для роботи штату новоствореного відділу. Плануємо, що частина буде в нинішній селищній раді, а за потреби частину можемо розмістити в Будинку культури «Мрія». Також за необхідності вводитимемо нові одиниці, які будуть затребувані громадою. Усе вирішуватимемо на сесійних засіданнях Степанської ОТГ.

– А що наразі вже створено в об’єднанні?

– Можемо похизуватися тим, що в Кузьмівці вже працює Центр надання адміністративних послуг, щоправда, поки що як виїзний кабінет, де можна на місці оформити різноманітні документи. А з 1 вересня він має запрацювати безпосередньо в приміщенні Степанської селищної ради. Нині тут на першому поверсі будівлі тривають ремонтні роботи.

Беремо участь у Міжнародному проекті компанії «U-LEAD», яка надає для потреб ЦНАПу необхідну комп’ютерну техніку, меблі, а також проводить безкоштовні курси для навчання людей саме цієї галузі. Через те, що ми за календарним часом потрапили до третьої хвилі децентралізаційного процесу, змушені ремонтні роботи проводити за власні кошти. Хто потрапив у перших дві – ці всі послуги були абсолютно безкоштовними. А так маємо за їхнім архітектурним планом підготувати певні кабінети, санвузли, аварійні виходи, пандуси, що відповідають європейським стандартам. Передбачається навіть окрема ігрова кімната для дітей. Уже до нас приїжджали інспектори, невдовзі мають завітати знову, аби на власні очі переконатися в якості виконаних робіт і прийняти рішення щодо надання відповідного інвентарю.

Будемо шукати людину на посаду державного реєстратора. Спочатку укладатимемо договір із представниками цієї професії, які матимуть змогу за потреби невідкладно навідуватися до Степанської ОТГ. Тобто з оформленням документів жодних проблем у людей не виникатиме. Все вирішуватиметься на місці й у максимально короткий термін.

– Що позитивно впливатиме на формування спільного бюджетного кошторису для Степанської ОТГ?

– Маємо свою поліську гордість – санаторій «Горинь». Щоправда, право власності належить Рівненській обласній федерації профспілок України, проте відповідні фінансові надходження, передбачені законодавством України, надходитимуть у казну громади. Нині в приміщеннях оздоровчого закладу тривають ремонтні роботи. Йде заміна старої сантехніки, перекриття даху, встановлення енергозберігаючих вікон, дверей та інше. Осучаснення відпочивальні обов’язково потягне за собою приїзд людей із усіх куточків України, які матимуть чудову можливість IMG_20190808_171716оздоровитися саме в нашому селищі. Адже тут можна буде пролікуватися від хронічного гастриту, розладів шлунку, зміцнити систему органів дихання, опорно-рухового апарату й ін. Від цього виграє не тільки місцева продовольча галузь, а й усі решта.

Маємо п’ять джерел степанської мінеральної води. Два з них законсервовані, два – у вільному доступі й одне належить продовольчому холдингу, що спеціалізується на реалізації відповідного продукту. Оздоровчий хімічний склад степанської води відомий далеко за межами області.

Тішить також те, що місцеву пожежно-рятувальну частину ДСНС утримують за рахунок державного бюджету. Це значною мірою нам також у фінансовому плані розв’язує руки. Можливо, ці кошти будуть спрямовані на асфальтоване дорожнє полотно. Вже виготовлена проектно-кошторисна документація на два відрізки дороги. Перший із них від вул. Київської до вул. Дорошенка протяжністю 360 м і вартістю 2 млн 350 тис грн. Другий (950 м) – від вул. Дорошенка до повороту на с. Труди, який обійдеться нам у 9 млн 800 тис грн. Також першочерговим завданням є реконструкція вуличного освітлення в с. Яблунька, утеплення фасаду ДНЗ «Пролісок» (с. Кузьмівка) та заміна на енергозберігаючі вікон і дверей у ДНЗ «Сонечко», що в Калинівці.

– Петре Володимировичу, Ви взялися до своїх безпосередніх обов’язків лише 12 липня цього року. Пройшло зовсім мало часу. Розумію, що левова частка роботи спрямована на переоформлення різних документів, реєстрацію нових і т. д. Але що вдалося вже зробити на посаді голови Степанської об’єднаної територіальної громади?

– Справді, вдосталь часу потрачено на бюрократичні витребеньки, але зроблено немало. Одним із перших моїх пріоритетних завдань було наведення ладу на територіях історично-духовних місць селища. Тому порадилися й зголосилися толокою окультурити від сміття старовинний земляний вал, до якого вже давно IMG_20190808_173536нікому не було діла. Майже п’ятдесят чоловік відгукнулися на цю благородну акцію. Пізніше упродовж двох днів степанські добровольці разом трудилися на місцевому цвинтарі. Одні працювали лопатами, інші – сокирами, треті – ручними пилами та бензопилами. Залучили більше двохсот осіб і вивезли майже 150 причепів різної і зайвої сировини. Дуже хочу подякувати тим людям, які з розумінням поставилися до цієї масштабної роботи. Адже маємо розуміти, що ніхто, окрім нас, на нашій території не наведе ладу, жоден президент, політик чи партія. Окреме спасибі й місцевим підприємцям, які надали безкоштовно техніку й пальне. Тому всім нам разом вдалося зробити, вважаю, потрібну справу і беж жодних затрат із селищного бюджету, що також дуже важливо.

– Що ж, бажаю Вам і новоутвореній громаді успіхів на шляху до високого рівня соціально-культурного життя мешканців громади.

IMG_20190808_172042
Фото автора.

 

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz