Чи пустять до школи не щеплених учнів?

Чи варто робити щеплення дітям? Конкретної відповіді на це запитання немає, а ставлення сучасних батьків і лікарів до вакцинації дитини дуже неоднозначне. Одні переконані, що щеплення сприяють підвищенню імунітету, інші наполягають, що після вакцинації можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров’ям. У нашій країні вакцинація дітей, в тому числі новонароджених, має добровільний характер, і змусити батьків її робити своїм чадам ніхто не може. У них є законне право відмовитися від щеплення, але при цьому реально оцінювати можливі ризики та наслідки для здоров’я малюка. Та нещодавно Верховний суд не задовольнив позов матері, яка відстоювала право своєї невакцинованої дитини відвідувати дитсадок. Справу розглядали в судах різних інстанцій упродовж останніх трьох років. Ще у 2016-му матір, чию невакциновану дитину відмовилися приймати в дитсадок, подала позов до суду й заявила про порушення права свого сина на освіту. Жінка, зокрема, зазначала, що відмовляється робити своїй дитині щеплення, бо не довіряє вакцинам. У вердикті суду йдеться про те, що індивідуальний інтерес людини (відмова від щеплення) не можна ставити вище за загальний інтерес суспільства – не хворіти інфекційними хворобами. І це рішення є остаточним. Суд також відзначив, що авторка позову не навела переконливих аргументів, які б довели, що якості доступних в Україні вакцин не можна довіряти.

Уляна Супрун, коментуючи рішення Верховного суду, заявила: «Вакцинація українців є питанням національної безпеки. Адже щеплення – це єдиний дієвий спосіб захистити себе та своїх дітей від небезпечних хвороб. А відсутність щеплень, особливо під час складної епідеміологічної ситуації, наражає на небезпеку не лише вашу родину, а й багатьох людей довкола». Окрім того, пані Супрун додала, що МОЗ активно бореться з новою практикою купівлі фальшивих довідок про вакцинацію. Масштаби цієї проблеми величезні, й саме тому МОЗ працює над запровадженням електронної системи, яка, на думку Уляни Супрун, зробить такі махінації неможливими.

До речі, в Італії батьків штрафують на суму до 500 євро, якщо ті пускають дітей до школи без щеплень. У Німеччині пропонують штрафувати за це на 2,5 тисячі євро.


Закон чи дискримінація?

Деякі батьки вважають, що заборона на відвідування школи невакцинованим дітям порушує їх конституційні права – зокрема право дитини на освіту. З цього приводу можна знайти чимало коментарів у соціальних мережах. Однак, як свідчить останнє рішення Верховного суду, заборона на відвідування навчальних закладів закону все ж відповідає.

Вакцинацію в Україні проводять за календарем щеплень, складеним Міністерством охорони здоров’я з урахуванням епідеміологічної ситуації в державі. Згідно із законом, дитина повинна отримати обов’язкові профілактичні щеплення проти таких інфекційних захворювань: гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, коклюшу, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи та паротиту (свинки).

«Діти, які з певних причин не були вакциновані до початку навчального шкільного року, не зможуть відвідувати школи, проте мають право здобувати освіту альтернативними способами, – заявила міністерка освіти й науки України Лілія Гриневич під час спільного брифінгу з виконувачкою обов’язків очільниці Міністерства охорони здоров’я Уляною Супрун. – Ви робите вибір щодо своєї дитини, але при цьому створюєте загрозу щодо інших дітей у колективі. Коли забезпечуємо навчально-виховний процес, повинні дбати про всіх дітей. Якщо ж дитині щеплення на якийсь період часу протипоказане через захворювання, тоді має бути чітко зрозуміло, коли вона це щеплення отримає. Якщо це якась світоглядна позиція батьків, вони мають право обрати інший альтернативний спосіб здобуття освіти – дистанційне або індивідуальне навчання».

За словами пані Гриневич, питання щодо допуску кожної конкретної дитини вирішуватиме керівництво навчального закладу, яке в пакеті документів повинне отримати інформацію, чи мала дитина щеплення відповідно до Національного календаря щеплень.

У свою чергу Уляна Супрун розповіла, що батьки спонукають лікарів до незаконних дій, щоб їх малюки потрапили до школи не щепленими. Сімейні лікарі кажуть, що батьки просять у них видати довідки невакцинованим дітям, щоб вони пішли у школу.

Поцікавилася в лікарки-педіатра, заступниці головного лікаря з питань охорони материнства й дитинства комунального некомерційного підприємства «Сарненська ЦРЛ» Олени Дударик, чи багато в районі тих, хто відмовився від щеплень:

– Звісно, як і в Україні, їх вистачає. Ще в травні з керівництвом відділу освіти РДА обговорювали і ситуацію з відмовниками, і питання недопуску в навчальні заклади нещеплених дітей. І з травня керівники ДНЗ і шкіл почали попереджати про це батьків. Уже влітку відчули результат, бо багато хто почав вакцинувати дітей. Вакцина безкоштовна і вона є в наявності, звертатися до лікарів можна щоденно.

Лікар-інфекціоніст поліклініки КНП «Сарненська ЦРЛ» Зоряна Кіранчук, яка в районі займається питаннями імунопрофілактики, серйозно стурбована ставленням сарненців району до щеплень проти дифтерії і правця:

– Думаю, чули, що недавно в Хмельницькому зареєстровано перший випадок дифтерії у 21-річної мешканки, яка в 16-річному віці пропустила вакцинацію проти хвороби. Жінка працює фармацевтом. Звернулася до лікаря зі скаргами на біль у горлі, підвищену температуру, загальну слабкість. Хвору щепили від дифтерії, але не так, як треба. Останнє щеплення їй робили ще в 6 років. Тож вакцинація проти дифтерії дуже актуальна зараз.

Щоб захистити населення, необхідно вакцинувати принаймні 95 відсотків жителів, тоді решта 5 відсотків будуть захищені колективним імунітетом. І тоді це можна назвати рівнем епідеміологічної безпеки. Але сьогодні ця цифра становить лише 33 відсотки в районі, тобто навіть менше третини дорослого населення отримали чергові щеплення від дифтерії. Такий рівень катастрофічно низький. Це означає, що хвороба прийде в будь який момент, чекаючи нагоди проявитися. Причини відмови різні, часом люди й самі не можуть їх пояснити.

Якщо в минулому році в Україні було 8 випадків дифтерії, то правець реєструють щороку серед дітей. І тут не діє колективний імунітет, бо захист у кожного індивідуальний. Найбільша проблема, що в Україні (не знаю, з яких причин) відсутні ліки як від правця, так і від дифтерії. І якщо час від часу пацієнти купують медикаменти від правця за власні кошти, то протидифтерійної сироватки в Україні немає. А це означає, що єдиним спасінням є вакцинація. Щеплення – безкоштовне, вакцина – якісна і зберігається в районі правильно, згідно з усіма вимогами. Головне – її вдосталь, потрібно просто звернутися до свого сімейного лікаря, який надасть усю необхідну інформацію.

А щодо відмовників від щеплень, то останнім часом у поліклініку звертаються молоді люди 17-18 років, яким батьки в дитинстві не зробили вакцинацію. Тому що молодь активно виїжджає за кордон, а від тих, хто їде туди офіційно (на навчання, працевлаштування або постійне місце проживання), обов’язково вимагають довідки про щеплення.

Тож рішення за вами, шановні батьки.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz